راه های پیشگیری از سرطان

راه های پیشگیری از سرطان

آنچه می خوانید...

زندگی های امروز پر از مشغله و نگرانی می باشد همین موضوع باعث شده تا فرد استرس های زیادی را در طول روز تحمل کند در نتیجه نوع زندگی فرد از سالم به ناسالم تبدیل می شود در نتیجه احتمال ابتلا به سرطان نیز چند برابر می شود. طبق آماری که در رابطه با سرطان وجود دارد یکی از علت های اصلی نوع سبک زندگی فرد می باشد شاید با شنیدن این موضوع کمی نگران شوید ولی جای هیچ نگرانی نیست چرا که با رعایت برخی از اصول می توانید از ابتلا به بیماری سرطان تا حدود بسیار زیادی جلوگیری کنید. پس اگر می خواهید در رابطه با این موضوع اطلاعات کافی کسب کنید با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

روش های پیشگیری از سرطان

از جمله روش های پیشگیری از سرطان به شرح زیر می باشد:

رعایت وزن مناسب

داشتن وزن اضافی در بدن به خصوص در بخش شکم احتمال ابتلا به انواع سرطان را از جمله سرطان سینه، سرطان رحم، سرطان لوزالمعده، سرطان مری را افزایش می دهد. شاید این سوال را بپرسید که چه ارتباطی میان اضافه وزن با سرطان وجود دارد؟

در جواب این سوال باید گفت که سلول های چربی موادی را از خود ترشح می کنند که در تشویق سلول های سرطانی نقش بسیار موثری دارد.

عدم مصرف الکل

نوشیدنی های الکلی امکان ابتلا به سرطان دهان، مری، کبد را در فرد افزایش می دهد. بعضی از افراد هستند که امکان ترک کردن این نوشیدنی برای آن ها وجود ندارد حداقل می بایست مصرف آن را به حداقل برسانند و از مصرف زیاد آن در طول روز به شدت اجتناب کنند.

ورزش کردن را در طول روز فراموش نکنید

افرادی که به هیچ عنوان در طول روز فعالیت بدنی ندارند احتمال ابتلا به سرطان در آن ها نسبت به سایر افراد ممکن است کمی بیشتر باشد. به همین منظور انجام ورزش های منظم و همچنین فعالیت بدنی به منظور جلوگیری از چاقی یا اضافه وزن می تواند احتمال ابتلا به سرطان را کاهش دهد. علاوه بر آن ورزش کردن منظم در طول روز در کاهش سطح هورمون های استروژن و انسولین که با سرطان ارتباط مستقیم دارد نقش بسیار موثری دارد.

پیشگیری از سرطان

 از مصرف دخانیات به ویژه سیگار اجتناب کنید

مصرف سیگار یا حتی توتون می تواند امکان ابتلا به سرطان به ویژه سرطان ریه، سرطان مثانه، کلیه و… را افزایش می دهد. علاوه بر آن ممکن است جویدن توتون خطرات و عوارض بسیار زیادی را به همراه داشته باشد که شامل سرطان لوزالمعده و سرطان دهان می شود. درصورتی که سال ها سیگار مصرف می کنید و قصد ترک آن را دارید حتما مصرف آن را ترک کنید چرا که اجتناب از مصرف مواد مخدر می تواند احتمال ریسک ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

از بدن خود در برابر عفونت ها محافظت کنید!

در صورت داشتن رابطه جنسی حتما از وسایل محافظت کننده استفاده کنید تا مبتلا به ویروس HPV نشوید چرا که این ویروس می تواند احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم و معقد را افزایش دهد.

در صورت عدم ابتلا به ویروس هیپاتیت B که یکی از عوامل ابتلا به سرطان است لازم است تا از واکسن استفاده کنید. حالا شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که چه افرادی می بایست این واکسن را تزریق کنند؟ در جواب این سوال باید گفت که آن دسته از افرادی که رابطه های جنسی متعدد دارد حتما باید از واکسن استفاده کنند.

 تغذیه سالم

سعی کنید که به هیچ عنوان غذاهای پرچرب استفاده نکنید و حتما غذاهای بخار پز یا کبابی مصرف کنید. همچنین حتما در وعده های غذایی خود مصرف سبزیجات را قرار دهید.

اگر عادت به مصرف نمک دارید از امروز مصرف آن را قطع کنید علاوه بر آن در مصرف شیرینی جات نظیر قند و شکر به شدت خودداری کنید.

افرادی که نوشیدنی های شیرین مصرف می کنند حتما توجه داشته باشند که شیرینی زیاد می تواند منجر به اضافه وزن و چاقی شود، پس برای کاهش مصرف نوشیدنی های شیرین می توانید چای یا قهوه را جایگزین آن کنید ولی به شرط اینکه به هیچ عنوان داخل آن از شکر استفاده نکنید.

بسیاری از پزشکان مصرف گوشت های فرآوری شده نظیر سوسیس، کالباس یا مواد غذایی که نگه دارنده دارند را به هیچ عنوان توصیه نمی کنند.

سوالات متداول شما در مورد پیشگیری از سرطان

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =

پیشگیری-از-سرطان
آنچه می خوانید