درمان سرطان باهورمون تراپی

درمان سرطان باهورمون تراپی

آنچه می خوانید...

هورمون ها در واقع مواد شیمیایی هستند که از طریق تخمدان ها و بیضه که از غدد داخلی هستند ترشح می شود. ترشح هورمون ها در بدن در واقع به رشد انواع سلول های سرطانی کمک می کند ولی در مقابل ترشح هورمون ها می تواند در نابودی سلول های سرطانی نیز نقش داشته باشند، یعنی منجر به آهسته شدن رشد سلول های سرطانی یا حتی متوقف کردن آن ها شود.

از هورمون تراپی در واقع برای درمان سرطان استفاده می شود، که شامل مصرف دارو به منظور توقف فعالیت های هورمون یا تولید آن ها می باشد. در بعضی از مواقع نیز انجام جراحی به منظور حذف غددی که نقش تولید هورمون را دارند می تواند جزء هورمون درمانی محسوب شود.

هورمون تراپی برای درمان سرطان

هورمون چیست؟

به مواد شیمیایی که به شکل کاملا طبیعی توسط غدد درون ریز بدن تشکیل می شود هورمون گفته می شود. این مواد شیمیایی از راه خون وارد بدن شده و بدن را در انجام کارهای مختلف کمک می کند. در حالت کلی می توان گفت وطیفه اصلی هورمون ها تنظیم کار هر سلول می باشد.

هورمون ها شامل انواع مختلفی می باشند که می توان به استروژن، تستوسترون، انسولین، هورمون تیروئید، کورتیزول و ایپی نفرین اشاره کرد که می توان گفت در بعضی از سرطان ها هورمون ها نقش بسیار مهمی دارند و می تواند در رشد آن ها تاثیر گذار باشد.

به عنوان خاتمه این بخش باید گفت که هورمون درمانی به عنوان یک روش درمانی برای سرطان است، که نباید به هیج عنوان با سایر روش های درمانی جایگزین هورمون اشتباه گرفته شود.

چرا که از هورمون درمانی به منظور جلوگیری از ایجاد هورمون استفاده می شود ولی از درمان های جایگزین به عنوان یک روش برای درمان سرطان استفاده نمی شود.

نحوه انجام هورمون تراپی

افراد مبتلا به سرطان سینه در زمان مراجعه به پزشک ابتدا برای بررسی گیرنده های هورمونی از آن ها آزمایشی گرفته می شود. انجام این آزمایش در واقع به نوع درمان شما کمک بسیار زیادی می کند علاوه بر آن باعث شده تا به پزشک شما اطلاعت کافی را در رابطه با این موضوع داشته باشد. هدف از انجام هورمون درمانی پیش بینی در مورد حساس بودن یا نبودن سلول های سرطانی به هورمون است.

به منظور انجام هورمون درمانی از روش های مختلفی استفاده می شود که عبارتند از:

این نوع روش درمانی می تواند از طریق دهان باشد.

به منظور انجام این روش درمانی پزشک آن را به شکل تزریق از راه پوست یا همان زیر جلدی و عضلانی این کار را انجام می دهد.

با انجام جراحی یعنی برداشتن تخمدان در خانم ها و بیضه در آقایان می توان تولید هورمون را کاهش داد.

اعتقاد بسیاری از افراد در مورد هورمون درمانی این است که تاثیرگذاری آن به نسبت شیمی درمانی کمتر است، ولی نکته بسیار حائز اهمیت این است که در درمان بیماری هایی چون سرطان سینه و سرطان پروستات نقش بسیار مهمی دارند.

در واقع از هورمون درمانی به عنوان یک روش رمانی سیستمیک استفاده می شود یعنی در تمامی قسمت های بدن حرکت می کند. از سایر روش های درمانی نظیر پرتودرمانی و جراحی به عنوان درمان موضعی استفاده می شود.

نحوه مقابله هورمون درمانی در مقابل با سرطان

در صورتی که نیاز به انجام هورمون درمانی داشته باشید از آن برای درمان سرطان یا به منظور کاهش علائم مربوط به سرطان استفاده می کنند. که در ادامه بیشتر در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد:

درمان سرطان: با انجام هورمون درمانی می توان احتمال بازگشت سرطان یا حتی رشد آن را کاهش داد.

کاهش علائم سرطان: زمانی که آقایان قصد انجام جراحی یا پرتودرمانی را به منظور کاهش یا جلوگیری از علائم سرطان نداشته باشند از هورمون درمانی به عنوان یکی از روش های کاهش علائم سرطان استفاده می کنند.

نکته

هورمون درمانی به دو دسته کلی تقسیم می شود،
1: گروهی که تولید هورمون در بدن را متوقف می کند.
2: گروهی که باعث ایجاد تداخل در رفتار هومون در بدن می شود.

یکی از مناسب ترین روش های درمان سرطان سینه و پروستات هورمون درمانی می باشد.

مشاوره-آنلاین-نوتکس

عوارض ناشی از هورمون درمانی

هدف از انجام هورمون درمانی توقف تولید هورمون در بدن یا ایجاد اختلال در رفتار آن می باشد. این روش درمانی علاوه بر مزایای بسیار زیادی که می تواند داشته باشد در مقابل از عوارض هایی را نیز برای بدن شما به همراه دارد. مشاهده هر کدام از این عوارض در افراد مختلف کاملا متفاوت است، از جمله عوارض ناشی از هورمون درمانی در مردان به منظور درمان سرطان پروستات عبارتند از:

 • داشتن حالت تهوع
 • خستگی زیاد
 • ضعیف شدن استخوان ها
 • کاهش میل جنسی
 • اسهال
 • بزرگی سینه ها
 • گرگرفتگی

از جمله عوارض ناشی از هورمون درمانی برای درمان سرطان پستان در خانم ها به شرح زیر می باشد:

 • خشکی واژن
 • خستگی
 • ایجاد تغییراتی در خلق و خوی افراد
 • کاهش میل جنسی
 • ایجاد تغییراتی در عادت ماهانه افراد
 • گر گرفتگی

سوالات متداول

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

هورمون-تراپی
آنچه می خوانید