نقش ویتامین C در پرتو درمانی

نقش ویتامین C در پرتو درمانی

آنچه می خوانید...

بیماری سرطان یکی از بیماری های کشنده و خطرناکی می باشد که از گذشته دور مبارزه با آن یکی از چالش های بزرگ پزشکان و دانشمندان بوده است. امروزه دانشمندان به نقش ویتامین c در پرتو درمانی و مبارزه با سرطان پی برده اند. این ویتامین با از کار انداختن دنا سلول های بیمار سرطانی می تواند در کنار پرتو درمانی و به منظور افزایش تاثیر درمان، به کار گرفته شود. با ما تا انتها همراه باشید تا با نقش ویتامین c درپرتو درمانی بیشتر آشنا شوید.

نقش ویتامین c در پرتو درمانی چیست؟

همان طور که گفته شد، یکی از روش های درمانی نوین، استفاده از ویتامین c در پرتو درمانی می باشد. زمانی که مقدار زیادی از این ویتامین به بدن بیمار تزریق می شود، سلول های سرطانی به ویژه سلول های موجود در مغز، نسبت به پرتو درمانی پاسخ بسیار موثرتری می دهند.

این ویتامین در کنار حفظ سلامت سلول های سالم تمام بدن، بر روی دنا سلول های سرطانی تاثیر گذاشته و موجب فعال شدن مکانیزم مرگ برنامه ریزی شده سلول می شود. بنابراین امروزه ویتامین c نقش پر رنگی در پرتو درمانی و درمان سلول های سرطانی دارد.

فواید ویتامین c برای بدن

ویتامین c یکی از ویتامین های ضروری و مفید برای بدن می باشد. این ویتامین تنها ویتامینی است که مصرف بیشتر از دز مورد نیاز آن، منجر به بیماری نمی گردد.

مصرف ویتامین ث نقش بسیار زیادی در سلامت پوست، مو، بهبود گردش خون، افزایش کارایی دنا سلولی و جلوگیری از جهش های سلولی و افزایش کیفیت سیستم ایمنی بدن دارد.

این ویتامین می تواند به صورت خوراکی یا موضعی استفاده گردد.

ویتامین c  نقش بسیار مهمی در التایم زخم، آفتاب سوختگی، اگزاما دارد. همچنین منجر به کلاژن سازی شده و با محافظت پوست در برابر تغییر رنگ، منجر به کاهش لکه ها و آکنه می شود.

بنابراین ویتامین c بافت پوست را بهبود می بخشد.  همچنین  از پوست در مقابل عفونت های پوستی محافظت می کند. یکی دیگر از تاثیرات ویتامین c  افزایش تحریک رشد مو، کاهش خشکی و موخوره، جلوگیری از شوره سر و ریزش مو می گردد. در آخر این ویتامین تاثیر زیادی در جلوگیری از سفید شدن زودرس مو دارد.

دلیل ابتلا به سرطان چیست؟

در سلول های سرطانی برخلاف سلول های سالم، مکانیزم مرگ برنامه ریزی متوقف می گردد. لذا سلول های بدن، فقط تکثیر می شوند و مرگ سلولی متوقف می گردد. این عمر منجر به افزابش توده سلولی در حال رشد در بدن می گردد. با افزایش تعداد این سلول ها و افزایش سایز توده و انتشار و ریشه زایی آن در نقاط مختلف بدن، عملکرد اندام های بدن دچار مشکل شده و در صورت عدم کنترل منجر به مرگ می گردد. از دلایل عمده ابتلا به سرطان می توان به زمینه ارثی، مصرف دخانیات، مصرف الکل، رژیم غذایی نامناسب و بی تحرکی  را نام برد.

نقش ویتامین c در پرتو درمانی بیماران سرطان مغز

روش استفاده از ویتامین c در پرتودرمانی، در درمان سرطان های مغزی بسیار کارا می باشد. دکتر پاتریس هرست، تحقیقات زیادی بر روی بیماران سرطانی مبتلا به گلیوبلاستوما مولتی فرم نموده است. این بیماری یکی از کشنده ترین و شایع ترین نوع سرطان بدخیم مغز می باشد. استفاده از روش استفاده از ویتامین c در پرتو درمانی منجر به شکست مقاومت سلول در مقابل درمان می شود. در این روش، از دز های بسیار بالای ویتامین c استفاده می شود.

پیشینه استفاده از روش استفاده از ویتامین C در پرتو درمانی

در ابتدا کشف تاثیر گذاری ویتامین ث در درمان سرطان، پزشکان زیادی، وجود ریسک ها و خطراتی را به صورت تئوی در خصوص احتمال ایجاد اختلال در پرتو درمانی و شیمی درمانی مطرح کردند. این تئوری ها با فرض اینکه استفاده از آنتی اکسیدان ها همراه با شیمی درمانی ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد علاوه بر آن در طول درمان مانع از بهبودی شود مطرح شد. لیکن طی تحقیقاتی که تا سال 2007 انجام شد، هیچ ریسک و خطری اعلام نگردیده و این روش مورد تایید واقع شد.

مطالعه انجام شده هم زمان با مطالعه میزان اثر گذاری سایر آنتی اکسیدان ها بر روی سرطان انجام شد. این موارد شامل گلوتاتیون، ویتامین A، ویتامین C، ویتامین E، الاژیک اسید، سلنیوم و بتاکاروتن بودند. این مطالعه نشان داد که آنتی اکسیدان ها منجر به واکنش تومورها به درمان پرتودرمانی می گردد و تحمل بیمار را طی درمان افزایش می دهد.

فواید استفاده از ویتامین c در درمان سرطان

پژوهش ها نشان می دهد که استفاده از ویتامین c بسیاری از سلول های انسانی و حیوانی را که در محیط آزمایشگاه کشت و درمان نموده است. بنابراین این ویتامین در درمان تمام انواع سرطان ها می تواند به همراه پرتو درمانی و با  تزریق دز های بالا استفاده شود.

این ویتامین همچنین از سلول های نرمال محافظت و منجر به افزایش تحمل بیمار نیز می گردد.

مکانیزم اثر ویتامین c در درمان تومورهای سرطانی

ویتامین C با ایجاد رادیکال‌های آزاد در محل تومور سرطانی، دنا سلول سرطانی را نابوده کرده و منجر به فعال سازی آنزیم مرگ سلولی می شود. این آنزیم موجب مرگ برنامه ریزی سلول می شود. در این روش درمان غلظت بسیار بالا الزاما باید از طریق تزریق وریدی وارد بدن بیمار گردد.

عوارض استفاده از روش استفاده از ویتامین C در پرتو درمانی

تا کنون عوارض خاصی مانند مسمومیت در موارد مصرف ویتامین C در پرتو درمانی گزارش نگردیده است،  فقط در چند مورد نادر استفاده هم زمان ویتامین C به همراه ویتامین A منجر به مسمومیت های گردید.

تاکنون این ویتامین به همراه سایر ویتامین و عناصر نظیر، ان – استیل سیستئین، ویتامین E، سلنیوم، ال – کارنیتین، کوآنزیم Q ۱۰ و الاژیک اسید، نیز در پرتو درمانی مورد مطالعه قرار گرفته است. در خصوص هیچ کدام از عناصر مسمومیت گزارش نگردیده است.

کلام آخر

استفاده از ویتامین C در پرتو درمانی یکی از روش های نوین و بسیار کارا در خصوص مبارزه با بیماری سرطان می باشد. این ویتامین تاثیر بسیار زیادی در بهبود بیماران و تسریع فرایند درمان دارد. این پژوهش به به طور کلی نشان می دهد که استفاده از آنتی اکسیدان ها در بهبود و پیشگیری از انواع بسیار موثر می باشد.

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − دوازده =

نقش-ویتامین-C-در-پرتودرمانی
آنچه می خوانید