نقش روانشناسی در بهبود سرطان

نقش روانشناسی در بهبود سرطان

آنچه می خوانید...

شندین نام سرطان کمی ترسناک و دلهره آور می باشد، افراد مبتلا به سرطان در زمان آگاهی از بیماری آن را منکر می شوند و به هیچ عنوان بیماری خود را نمی پذیرند. چرا که این بیماری بار روانی و استرسی بالایی را منتقل کرده و ممکن است فرد دچار افسرگی شود. بنابراین بیمار هیچ نوع کاری را برای درمان انجام نمی دهد یعنی غذای کافی مصرف نمی کند یا درمان های متناسب با بیماری را انجام نمی دهد به همین منظور رفته رفته قوای بدنی خود را از دست می دهد. در بعضی از مواقع نیز بیماران با از دست دادن روحیه خود دست به خودکشی می زنند.

اولین نکته در زمان مواجه با بیماری حفظ روحیه می باشد چرا که با داشتن آن می توانید به راحتی با بیماری مقابله کرده و آن را شکست دهید.

نقش روانشناسی در بهبود سرطان

نقش روانشناسی در سرطان

رشته روانشناسی در خصوص علم و ذهن افراد می باشد، افرادی که این رشته تحصیلی را انتخاب می کنند می توانند در زمینه های مختلفی چون ورزش، فرایند های شناختی، بالینی، رفتارهای اجتماعی فعالیت داشته باشند.

در حالت کلی روانشناسی به بررسی عملکرد مغز و رفتار انسان ها می پردازد. نقش اصلی روانشناسی در افراد مبتلا به سرطان عبارتند از:

تشخیص و درمان مشکل افراد

بررسی شخصیت افراد

مشاوره افراد

بررسی و انجام تحقیقات در خصوص مشکلات آن ها می باشد.

در حالت کلی زمانی که شما به یک روانشناس مراجعه می کنید ابتدا پزشک می بایست در مورد نوع بیماری شما بداند تا از این طریق ارزیابی های اولیه را در مورد بیماری انجام دهد.

در جلسات اول مشاوره در مورد نوع بیماری که به آن مبتلا هستید سوالاتی پرسیده می شود و در طی آن روانشناس به تمامی صحبت های شما در مورد مشکلات بیماری یا استرس هایی که دارید گوش می دهد. علاوه بر تمامی این موارد برنامه غذایی شما، موادی در طول روز مصرف می کنید تمامی باید بررسی می شود تا بتوان مشکل را به شکل اساسی درمان کرد.  

یکی از نکات بسیار مهمی که در هر جلسه روانشناسی باید حتما به آن توجه داشته باشید این است که حتما با پزشک خود در مورد عواطف و احساسات خود مشکلاتی که در خصوص بیماری با آن مواجه هستید و بسیاری موارد دیگر صحبت کنید چرا که صحبت کردن در مورد تمامی این موارد باعث شده تا خیلی راحت تر با بیمار خود کنار بیایید علاوه بر آن روند درمانی نیز به خوبی انجام می شود.

نحوه مقابله بیماران مبتلا به سرطانی با بیماری خود

در حالت کلی یکی از بهترین راه های مقابله با بیماری سرطان حمایت روحی و عاطفی می باشد چرا که در صورت رعایت تمامی این موارد می توان با بیماری مقابله کرد. علاوه بر آن انجام این کار باعث شده تا افسردگی، اضطراب و علامت های مربوط به بیماری کلا کاهش پیدا می کند.

از جمله روش های مقابله با این بیماری عبارتند از:

 • انجام فعالیت های بدنی و ورزش
 • انجام مشاوره یا صحبت با مشاوره
 • آموزش آرامش
 • مدیریت استرس
 • داروهایی برای رفع افسردگی یا اضطراب

بعضی از روانشناسان به این اعتقاد دارند که مهم ترین مسئله در بیماران مبتلا به سرطان بررسی وضعیت روحی آن ها می باشد چرا که از این طریق می توان احساسات بیمار را کنترل کرد یا حتی در بعضی از مواقع نیز با انجام بعضی از ازمون ها روانشناختی این کار انجام می شود.

عکس العمل بیماران سرطانی در زمان مواجه با بیماری چگونه است؟

برخی از عکس العمل هایی که در زمان مواجه با بیماری سرطان افراد از خود نشان می دهند عبارتند از:

 • عدم باور کردن بیماری
 • بعضی از افراد به هیچ عنوان نسبت به بیماریشان هیچ عکس العملی از خود نشان نمی دهند.
 • ممکن است افراد در زمان آگاهی از بیماری شوکه شوند.
 • احساس ضعف و ناامیدی در زمان شنیدن بیماری
 • از دست دادن کنترل خود در زمان مواجعه با بیماری یعنی گریه، خشم، عصبانیت و …

نشان دادن هر کدام از این موارد نشان دهنده احساسات درونی شما می باشد، از همین رو بهتر است تا مراقب خود باشید علاوه بر آن از لحاظ روحی نیز تعادل خود را حفظ کنید.

انواع استرس در زمان مواجه با بیماری سرطان

بیماری سرطان یکی از بیماری های بسیار ترسناکی است که افراد با توجه به شرایط زندگی، نوع تغذیه و بسیاری از موارد دیگر درگیر آن شوند.

برخی از استرس های معمول در زمان مواجعه با بیماری عبارتند از:

 • بروز احساساتی نظیر گریه، خشم یا عصبانیت
 • داشتن باور های اشتباه مثل اینکه  من خودم را مقصر اصلی مبتلا شدن به این بیماری می دانم.
 • داشتن نشانه های فیزیکی نظیر بی اشتهایی، تنش، خستگی مداوم و …
 • بروز رفتارهای غیر عادی نظیر زود رنج شدن، لذت نبردن از زندگی و …

سوالات متداول

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − سه =

نقش-روانشناسی-در-بهبود-سرطان-
آنچه می خوانید