مشکلات دهان و دندان در شیمی درمانی

مشکلات دهان و دندان در شیمی درمانی

آنچه می خوانید...

در دوره ی شیمی درمانی بدن ضعیف می شود و امکان دارد برخی از قسمت های بدن از جمله دندان ها دچار آسیب دیدگی شوند بنابراین نیاز است تا توجه ویژه ای به آن شود ما در این نوشته قصد داریم تا در رابطه با مشکلات دهان و دندان در دوران شیمی درمانی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که می دانید یکی از روش های درمان سرطان انجام شیمی درمانی می باشد اما این روش درمانی با عوارض و مشکلاتی همراه می باشد که گاهی اوقات پزشکان مجبور به توقف آن می شوند.

مشکلات دهان و دندان در شیمی درمانی

عوارض داروهای شیمی درمانی برای دهان و دندان

انجام شیمی درمانی برای درمان سرطان همانند هر روش درمانی برای بدن از عوارض هایی برخوردار می باشد، از جمله آسیب های داروهای شیمی درمانی برروی دهان و دندان به شرح زیر می باشد:

 • برخی از داروهای شیمیایی امکان دارد که به دهان آسیب برسانند و خوردن، آشامیدن و صحبت کردن بیمار را دچار مشکل کنند.
 • بیماران سرطانی در دوره ی شیمی درمانی بیشتر در معرض عفونت قرار می گیرند. این عفونت امکان دارد ابتدا دهان و دندان بیمار را درگیر کند.
 • ممکن است بیمار در دهان و لثه های خود احساس سوزش کند.
 • حس چشایی بیمار تغییر کند یا به طور کل از بین برود.
 • برخی از بیماران در زبان خود احساس سوزش، تورم و پوسته پوسته شدن می کنند.
 • عوارض دهان و دندان در افراد گوناگون متفاوت است. برخی از افراد در حین درمان دچار مشکل می شوند و برخی دیگر پس از پایان درمان عوارض و آسیب هایی را مشاهده خواهند کرد.

موکوزیت دهانی چیست؟

موکوزیت دهانی یکی از عارضه های شایع شیمی درمانی می باشد که با زخم های شدید در دهان نمایان می شود. این عارضه موجب به وجود آمدن باکتری های زیادی در دهان می شود که به بافت دهان آسیب می رساند. تقریبا حدود صد درصد بیماران سرطان سر و گردن که با رادیوتراپی درمان شده اند دچار موکوزیت می شوند.

برای درمان این عارضه می توانید 5 دقیقه قبل از آن یخ در دهان خود بگذارید. بدین ترتیب علائم موکوزیت به میزان زیادی کاهش پیدا می کند.

چرا قبل از شیمی درمانی باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

افرادی که قبل از شیمی درمانی به دندانپزشک مراجعه می کنند از بروز بسیاری از عوارض و مشکلات دهان دندان در شیمی درمانی جلوگیری می کنند، بدین ترتیب در حین درمان با مشکلات کمتری مواجه می شوند.

بیشترین آسیب های دندانی زمانی برای بیمار ایجاد می شود که دندان ها و دهان بیمار از قبل، دارای آسیب هایی بوده که درمان هم نداشته اند پس باید اشاره کرد که عوارض و آسیب های دهان و دندان قبل از شروع درمان قابل پیشگیری نیستند. چنانچه از قبل از شیمی درمانی به دندان پزشک مراجعه کرده باشید بسیاری از این عوارض و آسیب ها به میزان زیادی کاهش پیدا می کند.

در بهترین حالت باید دندانپزشک و پزشک متخصص سرطان در رابطه با روش درمانی و داروهایی که بیمار مصرف می کند با یکدیگر تبادل داشته باشند.

نکته

بهترین زمان مراجعه به دندانپزشک 4 هفته قبل از شروع درمان است اما اگر در دوره ی درمان احساس کردید که باید به دندانپزشک مراجعه کنید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

اقداماتی که دندانپزشک در طول معاینات اولیه انجام می دهد

زمانی که فردی که قبل از شیمی درمانی به دندانپزشک مراجعه می کند خود را در برابر عوارض درمان سرطان بیمه می کند. دندانپزشک ابتدا دندان های بیمار را بررسی می کند چنانچه نیاز به جرمگیری باشد دندان ها را تمیز می کند. سپس یک رادیوگرافی از دندان های بیمار می گیرد تا اگر مشکلی در دهان یا دندان ها وجود داشته باشد آن را شناسایی کند. دندانپزشک به بیمار آموزش می دهد که برای در امان ماندن از عوارض درمان سرطان چه کارهایی انجام دهد.

نکاتی برای محافظت از دهان و دندان

از جمله نکات مورد نیاز در خصوص محافظت از دهان و دندان در طول شیمی درمانی به شرح زیر می باشد:

 • در طول شیمی درمانی مدام دهان و دندان خود را بررسی کنید و اگر زخمی در دهان شما ایجاد شد سریعا به پزشک اطلاع دهید.
 • سعی کنید به طور مداوم آب بنوشید، گاهی قطعه یخی در دهان بگذارید تا به آرامی آب شود. مدام آدامس بدون قند بجوید.
 • در طول درمان شیمی درمانی سعی کنید دهانتان خشک نشود گاهی می توانید از بزاق مصنوعی استفاده کنید.
 • هر روز دو بار دندان ها، لثه ها و زبانتان را با مسواک تمیز کنید. برای اینکه مسواک کمی نرم تر شود می توانید آن را زیر آب گرم بگیرید.
 • از خمیر دندان هایی که حاوی فلوراید هستند استفاده کنید سعی کنید از دهان شویه های غیر الکلی استفاده کنید.
 • در طول شیمی درمانی از نخ دندان استفاده کنید.
 • روزانه دهان خود را با آب جوش و نمک یا آب جوش و جوش شیرین شستشو دهید.
 • چنان چه دندان مصنوعی شما در دهانتان لق شدند حتما یک دندان جدید تهیه کنید زیرا دندان مصنوعی لق به دهان و سایر دندان ها آسیب می زند.

توصیه های در ارتباط با انواع خوراکی ها

 • در زمان شیمی درمانی از خوردن غذاهای سفت مانند چیپس، پفک، ته دیگ و … خودداری کنید این غذاها سبب زخمی شدن دهان می شوند.
 • سعی کنید غذاهای خیلی داغ را نخورید زیرا باعث سوختن دهان می شوند. از خوردن میوه های اسیدی و ترش و آبلیمو نیز خودداری کنید زیرا مخاط دهان را تحریک می کنند و سبب بروز زخم در دهان می شوند.
 • تا حد امکان از خوردن شیرینی جات و نوشابه های گازدار در زمان شیمی درمانی خودداری کنید زیرا موجب پوسیدگی دندان می شوند.
 • به هنگام تمیز کردن دندان ها از خلال دندان استفاده نکنید زیرا سبب آسیب رسیدن به لثه ها و دندان ها می شود.
 • از کشیدن سیگار و نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید زیرا این مواد علاوه بر این که در روند درمان اختلال ایجاد می کنند سبب آسیب رسیدن به دهان و دندان می شوند.

سوالات متداول

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − پنج =

مشکلات-دهان-و-دندان-در-شیمی-درمانی
آنچه می خوانید