توضیحاتی درباره متاستاز استخوان

توضیحاتی درباره متاستاز استخوان

آنچه می خوانید...

گسترش سلول های سرطانی به استخوان ها در تمامی انواع سرطان ها وجود دارد ولی احتمال متاستاز استخوان در سرطان پروستات و سرطان سینه بسیار شایع می باشد.  احتمال متاستاز استخوان در تمامی استخوان ها وجود دارد اما در استخوان های ران، جمجمه،  لگن و ستون مهره ها بیشتر رخ می دهد. همچنین باید اشاره کنیم که این عارضه ممکن است یکی از نشانه های ابتلا به سرطان باشد که ممکن است چند سال بعد از معالجه سرطان رخ دهد. متاستاز استخوان یک عارضه بسیار درناک است که منجر به شکسته شدن استخوان ها می شود. به جز موارد خاص می توان علائم و درد ناشی از  متاستاز استخوان ها را کاهش داد.

استخوان ها بعد از ریه و کبد، سومین بافتی است که سلول های سرطانی در آنجا رشد و تکثیر می شوند. مهم ترین روش انتقال سلول های سرطانی، از محل اصلی خود توسط جریان خون وریدی می باشد.  جریان خونی که از بافت سرطانی خارج  شده، به قلب  رفته و سلول های سرطانی را به بافت های محل دریافت خون وریدی یعنی ریه و کبد می رساند. سلول های سرطانی در این بافت ها، لانه گزینی کرده و رشد و تکثیر می شوند. متاستازسرطان ها در ریه و کبد دردی را ایجاد نمی کند تا زمانی بیماری پیشرفت کند.

علائم متاستاز استخوان

از جمله علائم و نشانه های متاستاز استخوان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. احساس درد در استخوان ها
  2. شکسته شدن استخوان ها
  3. بی اختیاری ادرار
  4. بی اختیاری مدفوع
  5. ضعیف شدن و احساس بی حالی در پاها و بازوها
  6. هایپر کلسمی یا افزایش سطح کلسیم خون: افزایش کلسیم موجب ایجاد حالت تهوع، استفراغ و یا یبوست می شود. همچنین افزایش کلسیم باعث سردرگمی خواهد شد.

احتمال افزایش متاستاز استخوان در  اکثر سرطان ها

سرطان پروستات

سرطان ریه

سرطان کلیه

لنفوم

سرطان تیروئید

سرطان غدد لنفاوی

مولتیپل میلوما

روش های تشخیص متاستاز استخوان

در ابتدا نیاز است تا اگر هرکدام از علائم مربوط به متاستاز را دارید سریعا به پزشک مراجعه کنید. چرا که این عارضه منجر به تخریب استخوان ها شده و درد استخوان را به همراه دارد. بنابراین برای تسخیص از یک رادیوگرافی ساده استفاده می شود.

زمانی که بیمار بالای 45 سال سن داشته باشد پزشک با استفاده از روش های تسخیصی به وجود تومور متاستاتیک مشکوک می شود. چرا که استخوان در نواحی رشد سلول های سرطانی از بین رفته و به صورت تیره رنک خود را نشان خواهد داد.

اگر سلول های سرطانی در محل خود، باعث استخوان سازی شوند، این نواحی در رادیوگرافی به رنگ سفید دیده می شوند. در هر دو مورد یعنی چه استخوان سازی و یا تخریب استخوان، مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد می شود. متخصصان روش های درمانی مختلفی را بر اساس سطح پیشرفت بیماری توصیه می کنند.

روش اسکن رادیو ایزوتوپ به پزشک متخصص کمک می کند تا تشخیص دهد که تنها یک استخوان درگیر بیماری است یا استخوان های بیشتری مبتلا شده اند. در این روش نواحی که در آنها استخوان سازی و تخریب استخوانی اتفاق افتاده است مشخص می شود. اسکن رادیو ایزوتوپ یک نوع تصویر برداری  از کل اسکلت بدن است که در آن میزان انتشار تومور دیده می شود.

نکته: انجام سی تی اسکن و یا ام آر آی برای بررسی بیماری انجام می شود. همچنین انجام آزمایش خون برای بررسی سطح کلسیم خون و تشخیص بیماری بسایر مفید می باشد.

روش های درمانی متاستاز استخوان

بعد از اینکه وجود بیماری با روش هایی مانند آزمایش اشعه ایکس، اسکن استخوان، توموگرافی، ام آر آی و آزمایش پی ای تی تشخیص داده شد، پزشک از روش های درمانی زیر استفاده می کند که به شرح زیر می باشد:

در روش شیمی درمانی از داروهای مناسب با نوع سرطانی که باعث متاستاز شده، استفاده می کند.

برخی از سرطان ها مثل سرطان پستان دارای گیرنده های هورمونی می باشند. سلول های سرطانی به وسیله گیرنده های پروتئینی به هورمون های پروژسترون و استروژن وصل می شوند. این عمل موجب بالا رفتن ترشح هورمون ها و افزایش متاستاز استخوان می شود. با سرکوب کردن ترشح این هورمون ها از پیشرفت بیماری جلوگیری می شود. علاوه بر آن سرطان پروستات و پستان تحت تاثیر این هورمون ها پیشرفت می کند.

درمان با رادیواکتیو را پرتودرمانی می گویند که از بهترین  و اصلی ترین روش های درمان متاستاز استخوان می باشد.  در این روش سلول های سرطانی از بین رفته و خطر شکستگی و درد نیز به نسبت کاهش می یابد.

در اغلب اوقات انجام جراحی موجب برگشت عملکرد طبیعی استخوان می شود. این روش درمانی به نوع و اندازه تومور بستگی دارد. در طی جراحی سلول های سرطانی جدا شده می شوند. انجام این روش درمانی تنها در بیمارانی که سرطان پیشرفته و وخیم دارند انجام می شود. چرا که با استحکام بخشی به استخوان ها شکستگی را به نسبت کاهش می دهد. طی جراحی از صفحه های فلزی برای تثبیت کردن استخوان استفاده می شود که از پیچ و سایر ابزارها برای ثابت کردن استخوان استفاده می شود. در انتها از پرتودرمانی استفاده می شود.

داروهای استفاده شده جهت درمان بیماری پوکی استخوان، در اغلب اوقات در روند درمانی بسیار موثر می باشند. مصرف این داروها موجب کاهش درد استخوان و تقویت استخوان ها شده و احتمال خطر پیشرفت متاستاز به سایر استخوان ها را کاهش می دهد.

گرما و سرمای زیاد موجب از بین رفتن سلول های سرطانی می شود. جهت کاهش درد  متاستاز استخوان از این روش استفاده می شود.

انجام تمرینات فیزیوتراپی موجب بهبود عملکرد بیماران می شود. قدرت بدنی افراد افزایش پدا کرده و میزان تحرک آنها نیز به نسبت افزایش می یابد.

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 11 =

متاستاز-استخوان-
آنچه می خوانید