اطلاعاتی در مورد ماموگرافی

اطلاعاتی در مورد ماموگرافی

آنچه می خوانید...

هدف از نگارش این مقاله توضیح کامل و جامعی در رابطه با ماموگرافی، نحوه انجام آن، مزایای و … می باشد پس اگر در مورد موارد گفته شده اطلاعی ندارید حتما این مقاله را تا انتها بخوانید. ماموگرافی یک نوع روش تشخیص برای بیماری های مختلف از جمله سرطان می باشد. نحوه انجام آن از طریق تابش پرتوهای ضعیف شده اشعه ایکس به بخش های ناهنجاری در بافت پستان می باشد.

چرا ماموگرافی انجام می شود؟

در جواب این سوال باید گفت که هدف از انجام ماموگرافی معاینه فیزیکی پستان به منظور بررسی و تشخیص تغییرات غیر معمولی در بافت پستان می باشد.

در واقع می توان گفت که انجام این روش تشخیصی یکی از بهترین تکنیک برای تحت نظر قرار دادن افراد مبتلا به بیماری سرطان سینه می باشد علاوه بر آن باعث شده تا خطر مرگ افراد نیز کاهش یابد.

انجام ماموگرافی به پزشک کمک می کند تا توده یا سلولی که در بافت پستان وجود دارد را بتوان ارزیابی و بررسی کرد، همچنین باید اشاره کنیم که انجام آن می تواند توده هایی را در پستان که امکان تشخیص آن ها از طریق معاینه فیزیکی وجود ندارد را بتوان تشخیص داد.

با توجه به تمامی موارد گفته شده در این بخش می توان گفت که ماموگرافی یکی از بهترین روش ها برای مقابله با سرطان سینه است که می توان سرطان را در همان مراحل اولیه یعنی زمانی که هنوز پیشرفت نکرده است تشخیص داد تا از هر گونه خطر احتمالی پیشگیری کرد و موجب شد تا شانس دوباره زندگی افراد افزایش یابد.

نحوه انجام ماموگرافی

با توجه به تمامی موارد گفته شده در رابطه با انجام ماموگرافی می توان گفت که یکی از بهترین راه های تشخیص سرطان محسوب می شود ولی شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که نحوه انجام آن چگونه است؟

در جواب این سوال باید گفت به منظور انجام ماموگرافی ابتدا بیمار به صورت ایستاده باید باشد، بعد از آن تکنسین پستان را برروی صفحه ای قرار می دهد . قرارگیری هر دو پستان برروی یک سطح باعث شده تا تصاویر واضحی از بافت پستان ایجاد شود.

در حین انجام این روش تشخیصی سینه ها از طریق دو دستگاه کمی فشرده می شوند که ممکن است برای فرد کمی آزار دهنده و دردناک باشد، بعد از انجام این کار شروع عکس برداری از بالای و اطراف سینه ها آغاز می شود.

عکس برداری از سینه دیگر نیز به همین صورت انجام می شود و فرد می بایست همان کار را در عکسبرداری قبلی انجام دهد، که به منظور انجام آن از دیگر قسمت های پستان می بایست صفحه دستگاه ماموگرافی چرخیده شود.

اقدامات و آمادگی های لازم قبل از ماموگرافی

از جمله اقدامات و آمادگی های لازم قبل از ماموگرافی به شرح زیر می باشد:

  • نباید از عطر یا پودر استفاده کنید.
  • استفاده از کرم و پماد یا کرم در زیر بغل ممنوع است.
  • اگر بارداری یا شیرده هستید حتما رادیولوژیست را در جریان این موضوع قرار دهید چرا که شاید نیازی به انجام غربالگری نخواهید داشت.

مزایای انجام ماموگرافی

از مزایای انجام این روش تشخیصی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • احتمال خطر مرگ ناشی از سرطان سینه را کاهش می دهد.
  • در تشخیص و رشد بافت های غیر طبیعی سینه نقش بسزایی دارد.
  • امکات تشخیص تومورهای کوچک را فراهم می کند.

نکته: بعد از انجام ماموگرافی هیچ نوع پرتویی در بدن شما باقی نخواهد نمی ماند همچنین برای فرد هیچ نوع عوارض جانبی را به همراه نخواهد داشت.

چه زمانی نیاز به انجام ماموگرافی می باشد؟

انجام ماموگرافی می تواند هم برای تشخیص و هم برای غرباگری استفاده شود، نتایج به دست آمده از آن که یک روش غربالگری در سرطان می باشد به میزان سلامتی و سابقه پزشکی شما بستگی دارد.

به همین منظور قبل هر کاری بهتر است تا حتما با پزشک خود در این رابطه با این موضوع صحبت کنید تا در بهترین زمان مناسب این آزمایش را انجام دهید.

پیشنهاد می شود تا خانم ها در سنین 40 تا 45 سالگی حتما ماموگرافی را به طور منظم یعنی سالی یکبار انجام دهند. با توجه به تمامی موارد گفته شده در ماموگرافی در صورتی که هر کدام از شرایط زیر را داشته باشید ماموگرافی تجویز می شود.

تشخیص توده پستان

میزان پیشرفت توده

غیر طبیعی بودن ماموگرافی قبلی

نکته

در صورت مشاهده توده قابل لمس در پستان، ضخیم شدن پوست، ترشحات نوک پستان، ایجاد درد در ناحیه پستان، داشتن زخم در نوک پستان حتما می بایست ماموگرافی را انجام دهید.

سوالات متداول

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + 18 =

چرا-ماموگرافی-انجام-می-شود؟
آنچه می خوانید