سرطان مثانه

سرطان مثانه

آنچه می خوانید...

هنگامی که کنترل رشد سلول ها در مقعد، با اختلال مواجه شود، سرطان مقعد پدید می آید. مقعد دهانه ای است که در انتهای روده قرار دارد و وظیفه ی آن دفع مدفوع است. علائم مربوط به سرطان مقعد شامل خونریزی و درد مقعد می باشد. افراد مبتلا به سرطان مقعد معمولا با پرتو درمانی و شیمی درمانی درمان می شوند ولی ممکن است استفاده از این روش های درمانی پاسخ گو نباشند که در اینصورت از روش جراحی استفاده می شود.

سرطان مقعد چیست؟

زمانی که رشد سلول ها در بدن غیر طبیعی باشد سرطان مقعد (anal cancer) رخ می دهد. کنترل این سلول های سرطانی سخت است برای همین در صورت انباشته شدن منج ره تشکیل توده های سرطانی می شود.

زمانی که سلو های سرطانی در بدن پیشرفته باشند ممکن است به سایر قسمت های بدن متاستاز کند و سایر قسمت های بدن را درگیر کند.

عوامل خطر در سرطان مقعد

عوامل مختلفی می تواند خطر ابتلا به سرطان مقعد را تحت تأثیر قرار دهد چندین فاکتور خطر به این معنی نیست که به سرطان مبتلا خواهید شد. بسیاری از افراد با عوامل خطر هرگز به سرطان مقعد مبتلا نخواهند شد، در حالی که سایر افراد مبتلا به این بیماری ممکن است عوامل خطر شناخته شده کمی داشته و یا فاقد آن باشند.

بعضی از عوامل ایجاد سرطان مقعد به شرح زیر می باشد:

 • عفونت HPV (ویروس پاپیلومای انسانی)
 • زگيل مقعدي (anal warts)
 • داشتن سرطان های خاص دیگر
 • عفونت HIV
 • فعاليت جنسي
 • سیگار کشیدن
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف
 • بالابودن سن

راه های تشخيص سرطان مقعد

بسیاری از سرطان های مقعدی در اوایل یافت می شود. سرطان های مقعدی اولیه اغلب علائم و نشانه هایی دارند که افراد را به مراجعه به پزشک سوق می دهد. متأسفانه، بعضی از سرطان های مقعدی تا رسیدن به مرحله پیشرفته ممکن است علائمی ایجاد نکنند. سایر سرطان های مقعدی می توانند علائمی مانند سایر بیماری ها به غیر از سرطان ایجاد کنند. این ممکن است تشخیص آنها را به تأخیر بیندازد.

سرطان های مقعدی در بخشی از دستگاه گوارش ایجاد می شوند که پزشک به راحتی می تواند آنها را ببیند و به آنها برسد. یک معاینه رکتال دیجیتال (DRE) می تواند برخی از موارد سرطان مقعد را زودهنگام پیدا کند.

احتمال ابتلا به سرطان مقعد به محل و نوع سرطان بستگی دارد. سرطان هایی که از کانال مقعدی بالاتر می روند، احتمالاً علائمی ایجاد نمی کنند و در اوایل یافت می شوند.

ملانومای مقعدی زودتر از سایر سرطان ها گسترش می یابد و تشخیص آنها در مراحل اولیه دشوارتر می شود.

سرطان مقعد معمولا علائمی از این قبیل دارد:

 • خونريزي از مقعد  یا ركتوم
 • احساس توده یا غده در دهانه مقعد
 • درد مداوم یا تكراری در ناحیه مقعد
 • خارش مداوم یا تكراری
 • تغییر وضعیت اجابت (كمتر یا بیشتر شدن دفعات) یا افزایش فشار هنگام اجابت
 • باریك شدن مدفوع
 • خارج شدن چرك از مقعد
 • تورم غدد لنفاوی

البته بیماری های غیر جدی دیگری مانند بواسير هم علائم مشابه بالا را دارند. بیش از 50% از سرطان های مقعد علائم با تاخیر دارند و یا به اشتباه با بیماری های دیگر تشخیص داده میذشوند. اگر هر یك از علائم بالا در شما مشهود است به پزشك یا جراح روده مراجعه كنید.

سرطان مقعد معمولا با انجام آزمایش كانال مقعد بخاطر علائم ذكر شده و همچنین چك آپ های روتین سالیانه، آزمایش پروستات، تست رحم، تست مدفوع برای خون یا آزمایش با دوربین ریز از روده معروف به كولونوسكوپي و یا دیگر موارد مانند جراحی بواسیر شناسایی می شود. در حال حاضر برای تشخیص سرطان مقعد هیچ آزمایش خونی وجود ندارد.

روش های درمان سرطان مقعد

پس از یافتن و مرحله بندی سرطان، یک هدف اصلی از درمان نجات عضلات اسفنکتر مقعدی است تا بتوانید روده و مدفوع خود را کنترل کنید تا کیفیت کلی زندگی شما تحت تأثیر قرار نگیرد.

گزینه های درمانی شما به عوامل زیادی بستگی دارد. محل ، نوع و مرحله (میزان گسترش) تومور مهم است.

جراحي

پرتودرماني

شيمي درماني

ايمنی درماني

روشهای مکمل درمان سرطان

ممکن است در مورد روش های مکمل که پزشک برای درمان سرطان یا تسکین علائم ذکر نکرده است، بشنوید. این روش ها می تواند شامل ویتامین ها، گیاهان و رژیم های غذایی خاص و … باشد.

روشهای مکمل به درمانهایی گفته می شود که همراه با مراقبتهای پزشکی منظم شما استفاده می شود. اگرچه برخی از این روش ها ممکن است برای تسکین علائم یا کمک به احساس بهتر شما مفید باشند.

راه های جلوگیری از سرطان مقعد

روش خاصی برای جلوگیری از سرطان مقعد وجود ندارد ولی با انجام بعضی از فعالیت ها می توان از ابتلا به سرطان مقعد جلوگیری کرد.

انجام تمرینات جنسی: زمانی که تعداد شریک جنسی خود را محدود کنید علاوه بر ان از کاندوم نیر استفاده کنید یا حتی از داشتن رابطه مقعدی اجتناب کنید می توانید احتما ابتلا به این بیماری را کاهش دهید.

عدم مصرف سیگار: عدم ترک سیگار و جلوگیری از قرارگیری در معرض دود سیگار می تواند از ابتلا به سرطان مقعد جلوگیری کنید.

انجام واکسیناسیون: تزریق واکسن HPV و گارداسیل ااز ابتلا به سرطان مقعد جلوگیری می کند.

سوالات متداول

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − شش =

آنچه می خوانید