هر آنچه در مورد سرطان سینه نمی دانید!

هر آنچه در مورد سرطان سینه نمی دانید!

آنچه می خوانید...

یکی از شایع ترین سرطان ها در میان انواع سرطان، سرطان سینه (Breast cancer) محسوب می شود. این نوع سرطان منجر به بروز اختلالات عملکرد سلولی در سلول های پستان می شود. سلول های سرطانی بدون اینکه توان کنترل آن ها وجود داشته باشد تکثیر می شوند.

سرطان سینه از انواع مختلفی برخوردار است که با توجه به میزان درگیری هر کدام سلول های پستان می توان آن را تشخیص و درمان کرد. شروع سرطان سینه در قسمت های مختلفی از پستان از جمله لوبول ها، مجرا، بافت همبند می باشد.

علائم سرطان پستان

علائم تومور سینه در هر فردی می تواند متفاوت باشد برخی از علائم شایع سرطان سینه عبارتند از:
– بزرگ شدن سینه و تغییر شکل ظاهری آن
– بروز درد
– احساس وجود توده هایی در سطح پستان
– ایجاد تغییرات پوستی مثل تورم، قرمزی در یکی از پستان ها یا حتی هر دو پستان
– ترشحات نوک پستانی که غیر شیری هستند.
– پرتغالی بودن پوست پستان

عوامل افزایش دهنده سرطان سینه

برخی از عوامل زیر خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد این عوامل به شرح زیر است:
– چاقی
– مصرف الکل
– قرارگیری در معرض پرتو
– هورمون درمانی
– ژنتیک

روش های تشخیص سرطان سینه

 بعد از معاینه پزشک در صورتی در صورتی که هر کدام از علائم گفته شده را مشاهده کند به منظور تشخیص آزمایش های زیر را تجویز می کند که از جمله این آزمایش ها عبارتند از:
سونوگرافی: در این روش امواج صورتی به بافت های داخلی یا اندام ها برخورد می کنند نتیجه این برخورد منجر به ایجاد انعکاس شده و تصویری از بافت بدن را نشان می دهد.
ماموگرافی: از جمله تست های تشخیص سرطان سینه محسوب می شود اما نمی توان گفت که نتایج حاصل از این جراحی کاملا دقیق و درست است بلکه ممکن است نتایج کاذبی داشته باشد. در صورتی که در تست ماموگرافی چنین مشکلی ایجاد شود از سایر روش های تشخیصی استفاده می شود.
بیوپسی: به معنای برداشتن بافت آسیب دیده می باشد که از این طریق می توان آن را به آزمایشگاه برای بررسی های بیشتر ارسال کرد.

راه های درمانی سرطان پستان

زمانی که شما هر کدام از علائم مربوط به سرطان پستان را داشتید حتما می بایست به پزشک متخصص مراجعه کنید تا سریعا مراحل درمانی آغاز شود. البته که نوع درمان کاملا بستگی به نظر پزشک و میزان پیشرفت بیماری دارد و هر چقدر به موقع این سرطان تشخیص داده شود توقف سرطان و روند درمانی نیز سریعا انجام می شود. ما در این بخش مقاله قصد داری تا به انواع روش های درمان سرطان اشاره کنیم که شامل موارد زیر می شود.
جراحی: یکی از انواع روش های درمانی جراحی محسوب می شود که از طریق آن توده سرطانی برداشته می شود. البته انجام جراحی کاملا بستگی به نوع و اندازه تومور دارد و از همه مهم تر برای انجام جراحی حتما باید شرایط جسمی بیمار در نظر گرفته شود.
شیمی درمانی: در این روش درمانی با استفاده از داروهای خوراکی و تزریقی سعی می کنند تا سلول های سرطانی و توده های سرطانی را متوقف کنند. علاوه بر آن بعضی از سلول های سرطانی هستند که به دیگر نواحی بدن ممکن است منتقل شوند که از طریق شیمی درمانی این سلول های سرطانی را می توان نابود کرد.
درمان بیماری سرطان سینه با استفاده از شیمی درمانی ممکن است از عوارض های گوناگونی چون تهوع، استفراغ، کم شدن اشتها و خستگی برخوردار باشد.
بعد از اتمام دوره شیمی درمانی توصیه می شود به مدت دو سال هر 6 ماه یکبار یا هر 3 ماه یکبار بیمار حتما چکاب داشته باشد.
رادیوتراپی: بعد از انجام جراحی سرطان سینه ممکن است بعضی از سلول های سرطانی باقی مانده باشند که با انجام رادیوتراپی و تابش اشعه ایکس می توان آن ها را نابود کرد.
در زمان انجام رادیوتراپی بیمار درد زیادی را احساس نمی کند، همچنین این روش درمانی عوارض خاصی را به همراه ندارد.
لامپکتومی: در این روش درمانی بافتی که سرطانی است و همچنین بافت های سالم برداشته می شود. انجام لامپکتومی معمولا بعد از جراحی، هورمون درمانی یا رادیوتراپی انجام می شود. یکی از نکاتی که در این روش درمانی می توان به آن اشاره کرد این است که از بافت سینه محافظت می شود.
از جمله مواردی که رد این روش درمانی بررسی می شود گره های لنفاوی زیر بغل می باشد تا بتوان از این طریق میزان پخش شدگی سرطان به سایر نواحی را بررسی کرد.
درمان بیولوژیک: در روش درمانی بیولوژیک سعی بر تقویت سیستم ایمنی بیمار است تا از این طریق بتواند به این بیماری غلبه کرد.

سوالات متداول

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × دو =

آنچه می خوانید