سرطان روده

سرطان روده

آنچه می خوانید...

روده یکی از مهم ترین بخش های دستگاه گوارش است که طول آن 6 متر می باشد. نقش اصلی این عضو در جذب و همچنین هضم مواد غذایی می باشد. سرطان روده زمانی اتفاق می افتد که یک تومور یا حتی یک سلول سرطانی درون روده رشد کند. امروزه سرطان روده یکی از سرطان های شایع در میان افراد است که درصورت بدخیم بودن منجر به مرگ و میر افراد می شود.

سرطان خود به خود ایجاد نمی شود بلکه در ابتدا سلول های سرطانی تنها یک تومور خوش خیم یا پولیپ روده هستند که با گذشت زمان شروع به رشد می کنند و تبدیل به سلول های سرطانی می شوند. اگر در خصوص سرطان روده اطلاعات کافی ندارید حتما این مقاله را تا انتها بخوانید تا در مورد علائم، علت ها و بسیاری از موارد مرتبط با این موضوع اطلاعات کافی را کسب کنید.

سرطان روده

علائم اولیه سرطان روده

معمولا سرطان روده از طریق پولیپ ایجاد می شود که می بایست برای جلوگیری از رشد و ایجاد به سرطان حتما برداشته شوند، برخی از علائم سرطان روده که باید حتما جدی گرفته شوند عبارتند از:

 • کاهش وزن
 • دردهای همیشگی در شکم
 • کم خونی که در اثر کمبود آهن ایجاد می شود.
 • اسهال یا یبوست
 • داشتن ضعف و خستگی
 • عدم تخلیه کامل روده

علائم گفته شده بسیار مشابه با بیماری بواسیر یا بیماری های التهابی روده است که با مشاهده هر کدام از آن ها باید سریعا به پزشک مراجعه کرد، تا سریعا بیماری تشخیص و تحت درمان قرار بگیرید.

عوامل افزایش دهنده سرطان روده

برخی از عوامل هستند که امکان ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهند این عوامل عبارتند از:

 • افرادی که الکل مصرف می کنند به نسبت افراد درگیر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده هستند.
 • عدم انجام فعالیت های بدنی یا ورزش می تواند خطر ابتلا به سرطان روده را چند برابر کند.
 • مصرف غذاهای نامناسب مثل فست فود
 • مبتلا بودن به بیماری کولیت اولسراتیو می تواند امکان ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهد.
 • آن دسته از افرادی که حداقل یکی از بستگان آن ها مبتلا به سرطان است به نسبت سایر افراد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان هستند.
 • افراد دیابتی نسبت به سایر افراد بیشتر در خطر ابتلا به سرطان می باشند.

راه های تشخیص سرطان روده

زمانی که هر کدام از علائم مربوطه به سرطان روده را داشتید حتما برای تشخیص دقیق به پزشک مراجعه کنید. از انواع روش های تشخیصی برای سرطان روده می توان به موارد زیر اشاره کرد.

آزمایش خون: برای انجام این آزمایش می بایست مقداری از خون شما برای بررسی بیشتر گرفته شود، زمانی که گلبول های قرمز خون کم باشند شما  دچار کم خونی هستید و این موضوع یکی از علت های سرطان روده می باشد.

آزمایش آنزیم های کبدی: امکان انتقال سرطان روده به کبد وجود دارد از همین رو برای تشخیص می توان آنزیم های کبدی را مورد آزمایش قرار داد.

کولونوسکوپی: از طریق انجام این آزمایش می توان بخش های داخلی روده را مشاهده کرد و در صورت مشاهده هر گونه پولیپ آن را از بین برد. مدت زمان انجام کولونوسکوپی خیلی کوتاه و به صورت سرپایی انجام می شود.

بیوپسی: در زمان انجام کولونوسکوپی می توان قسمتی از بافت روده را به منظور انجام آزمایشات بیشتر برداشت. انجام نمونه برداری باعث شده تا میزان پیشرفت سرطان مشخص شود که این موضوع در روند درمان سرطان بسیار موثر است.

تصویر برداری: با تصویربرداری از قسمت های داخلی روده می توان میزان منتشر شدن سرطان یا قسمت هایی که آلوده ب سرطان هستند را تشخیص داد.

پروکتوسکوپی: از طریق این روش تشخیصی می توان آن بخشی از روده که درگیر شده است را تشخیص داد. برای انجام آزمایش از دستگاهی استفاده می شود که حاوی دوربین و نور است از همین رو می توان محل ایجاد سرطان و اندازه آن را به خوبی تشخیص داد.

درمان سرطان روده

زمانی که بعد از معاینه و انجام روش های تشخیصی پزشک ابتلا به سرطان روده را تائید کرد می توان از انواع روش های درمانی به منظور درمان استفاده کرد.

جراحی: انجام جراحی زمانی پیشنهاد می شود که قصد برداشتن سلول سرطانی را داشته باشید همچنین ممکن است از جراحی به منظور تشخیص گستردگی سرطان استفاده کرد. انجام جراحی زمانی موفقیت آمیز است که توده سرطانی تنها در یک نقطه باشد.

پرتودرمانی: یکی دیگر از روش های نابودی سلول های سرطانی پرتودرمانی می باشد، انجام پرتودرمانی تنها می تواند برروی قسمتی از بدن تاثیر داشته باشد ولی به عنوان یک درمان قطعی محسوب نمی شود.

شیمی درمانی: شیمی درمانی معمولا به صورت تزریق می باشد و معمولا از آن بعد جراحی و برداشتن سلول سرطانی استفاده می شود انجام این کار باعث شده تا نتیجه حاصل از جراحی موفقیت آمیز باشد.

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 6 =

سرطان-روده
آنچه می خوانید