سرطان آدرنال

سرطان آدرنال

آنچه می خوانید...

غددفوق کلیه(ادرنال ها ) غدد کوچکی هستند که‌بالای کلیه ها قرار دارند سرطان ادرنال نوعی از سرطان هستند که در  لایه غدد ادرنال به وجود می ایند سرطان ادرنال معمولا وقتی مشاهده میشوند که : ممکن است بطور تصادفی در یک تصویربرداری از یک ارگان دیگر  دیده میشوند باعث ایجاد هورمونهایی میشود که تغییراتی مانند افزایش وزن و احتباس مایعات در اوایل بلوغ در کودکان یا رشد بیش از حد مو و صورت در زنان می شود. وقتی شروع به ایجاد علائم می کند که بسیار بزرگ شده است تومورهای بزرگ ادرنال می توانند عضوی دیگر را در شکم فشار دهند و باعث درد یا احساس سیری شوند میانگین سایز توده در سرطان ادرنال حدود ۱۳سانتی متر است ‎بیشتر سرطان های غده فوق کلیه از همان جا شروع نشده و سرطان های فوق کلیه نیستند. ممکن است آنها در اندامها یا بافتهای دیگر شروع شده و سپس از طریق جریان خون به غدد فوق کلیوی گسترش یافته (متاستاز می دهند) ‎ه عنوان مثال ، سرطان های ریه ، ملانوما و سرطان های پستان اغلب به آدرنال منتقل می شوند. وقتی سرطان های دیگر به آدرنال سرایت می کنند ، سرطان غده فوق کلیه محسوب نمی شوند. بر اساس مکانی که از آنجا شروع شده اند ، نامگذاری و درمان می شوند.

ريسك فكتور

سرطانهای مختلف عوامل خطر متفاوتی دارند، برخی از عوامل خطر مانند سیگار کشیدن قابل تغییر هستند. موارد دیگر ، مانند سن یا سابقه خانوادگی شخص ، قابل تغییر نیستند اگر یک بیمار یک یا چند عامل خطر برای سرطان غده فوق کلیه داشته باشد ، نمی توان به طور قطع دانست که چه مقدار از این عامل خطر در ایجاد سرطان کمک کرده است داشتن یک عامل خطر یا حتی چندین عامل به معنای ابتلا به این بیماری نیست. بسیاری از افراد با عوامل خطر هرگز به سرطان آدرنال مبتلا نمی شوند ، در حالی که دیگران با این بیماری ممکن است فاکتورهای خطر شناخته شده کمی داشته یا اصلاً ندارند   سرطان آدرنال اغلب در کودکان زودتر از بزرگسالان مشاهده می شود زیرا بروز سرطان در کودکان باعث ترشح بیشتر هورمون هایی می کند که منجر به علائم و نشانه ها می شود. به عنوان مثال ، کودکان ممکن است در سنین پایین به دلیل هورمون های جنسی ساخته شده توسط سلول های سرطانی آدرنال ، علائم بلوغ پیدا کنند  

درمان سرطان ادرنال

انواع اصلی درمان سرطان آدرنال عبارتند از:

  • جراحی
  • پرتودرمانی
  • شیمی درمانی
  • داروهای دیگری که برای درمان سرطان غده فوق کلیه استفاده می شود

تصمیم گیری در مورد درمان

بحث در مورد همه گزینه های درمانی ، از جمله اهداف آنها و عوارض جانبی احتمالی ، با پزشکان مهم است تا به شما در تصمیم گیری متناسب با نیازهای شما کمک کنند. افراد مبتلا به سرطان ، به پشتیبانی و اطلاعات نیاز دارند. دانستن و یافتن منابع مورد نیاز به شما کمک می کند تا در مورد مراقبت خود آگاهانه تصمیم بگیرید. انواع مختلف برنامه ها و خدمات پشتیبانی ممکن است مفید باشد و می تواند قسمت مهمی از مراقبت شما باشد. اینها ممکن است شامل خدمات پرستاری یا مددکاری اجتماعی یا مشاوره ، مشاوره تغذیه ای ، توانبخشی یا کمک معنوی باشد.

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

سرطان-آدرنال
آنچه می خوانید