رژیم کتوژنیک در درمان سرطان

رژیم کتوژنیک در درمان سرطان

آنچه می خوانید...

رژیم کتوژنیک امروزه جزء دسته رژیم هایی می باشد که برای افراد مبتلا به بیماری سرطان استفاده می شود، شاید بپرسید که رژیم کتوژنیک چیست؟ در جواب باید گفت که رژیم کتوژنیک شامل مقدار کمی کبوهیدرات، پروتئین و چربی زیاد می باشد. طبق مطالعات انجام شده این رژیم برروی عملکرد های متابولیکی و بدن پاسخ آن مثبت بوده است با توجه به این موضوع رژیم کتوژنیک در درمان سرطان پاسخ مثبتی داشته است اما در مقابل به تمامی تورموهای پاسخ مثبتی نمی دهد پس توجه داشته باشید اگر می خواهید از برای درمان سرطان از رژیم غذایی کتوژنیک پیروری کنید حتما باید این کار تحت نظر و مشورت یک متخصص تغذیه باشد چرا که ممکن است برای فرد عوارض جبران ناپذی را به همراه داشته باشد.

رژیم غذایی کتوژنیک در درمان سرطان

فواید رژیم غذایی کتوژنیک

داشتن تغذیه مناسب در بیماران مبتلا به سرطان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است با توجه به توضیحات گفته شده در رابطه با رژیم کتوژنیک می توان گفت که بسته به میزان درصد مغذی ها از انواع مختلفی چون رژیم کتوژنیک MCT، اتکینز، رژیم با شاخص گلیسمی پایین برخوردار می باشد. از جمله فوایدی را که رژیم غذایی کتوژنیک می تواند برای بدن به همراه داشته باشد به شرح زیر است:

زیباتر شدن پوست

سوزاندن چربی زیاد

حفظ کردن بافت عضلانی

داشتن ذهنی هوشیارتر و متمرکز تر

رژیم غذایی کتوژنیک در بیماران سرطانی

اساس رژیم غذایی کتوژنیک تبدیل سوخت بدن از چربی به کربوهیدرات می باشد که منجر به کاهش گلوکز خون و همچنین انسولین می شود. پس در حالت کلی باید گفت که هدف استفاده از رژیم کتوژنیک سوزاندن چربی ها به عنوان انرژی اولیه بدن می باشد.

چرا که اگر در بدن جذب کربوهیدرات کاهش داشته باشد، برای بازگرداندن انرژی خود شروع به چربی سوزی کرده و تولید اجسام کتونی می کند (این اجسام برروی سلول های سرطانی تاثیر منفی خواهند داشت پس رعایت رژیم کتوژنیک در بهبود سرطان نقش بسیار موثری خواهد داشت)

نکته

استفاده از رژیم غذایی کتوژنیک در کاهش گلوکز به منظور عدم تکثیر سلول های سرطانی می تواند نقش بسیار موثری داشته باشد. همچنین به این خاطر که در رژیم کتوژنیک میزان سطح گلوکز و انسولین کاهش می یابد و باعث می شود تا اثرات درمانی شیمی درمانی و پرتودرمانی به نسبت افزایش داشته باشد و در مقابل عوارض ناشی از آن ها نیز کمتر شود.

از چه منابع غذایی در رژیم کتوژنیک استفاده می شود؟

:

شامل خیار، اسفناج، پساز، فلفلف بروکلی، گل کلم، کرفس می باشد.

تمامی گوشت ها اعم از ماهی، گاو، گوسفند، مرغ، بوقلمون، شترمرغ شامل رژیم کتوژنیک می شوند.

شامل گردو، فندوق، پسته، دانه آفتاب گردان، بادام، بذر کتان، تخم کدو می شود.

توجه داشته باشید که منابع چربی سالم شامل رژیم کتوژنیک می شود این مواد عبارتند روغن نارگیل، روغن هسته انگور، روغن زیتون، روغن آواکادوو، روغن نارگیل هستند.

شامل نمک، فلفل، سبزیجات خشک می شود.

از انواع محصولات لبنی پر چرب مثل شیر بز، پنیر چدار، پنیر خامه ای، خامه پر چرب، کره برخوردار می باشد.

شامل میوه هایی چون کیوی، آواکادو، شاتوت، توت فرنگی، هندوانه، گوجه فرنگی، لیمو می شود تمامی میوه های گفته شد سرشار از ویتامین C هستند که در درمان سرطان بسیار موثر می باشند.

چه مواد غذایی شامل رژیم کتوژنیک نمی شود؟

با توجه به تمامی توضیحات گفته شده در خصوص رژیم کتوژنیک باید بگوییم که در این نوع رژیم باید از مواد غذایی قندی که شامل کربوهیدات می باشند به شدت اجتناب کنید این مواد غذایی شامل:

 • نان
 • برنج
 • مرکبات
 • عسل
 • بستنی
 • نوشیدنی های قندی نظیر نوشابه و آب میوه
 • هویج
 • نخود فرنگی
 • آب نبات
 • نخود فرنگی

نکته: حتما به این نکته توجه داشته باشید که منابع چربی می بایست فاقد اسید های چرب ترانس مثل روغن نباتی و جامد، سس مایونز، مواد غذایی فراوری شده نظیر سوسیس و کالباس باشند.

خطرات مربوط به رژیم کتوژنیک در افراد مبتلا به سرطان

از جمله عوارض جانبی رژیم کتوژنیک که باعث بروز مشکلاتی در فرد می شود عبارتند از:

 • کم شدن آب بدن
 • مبتلا شدن به بیماری نقرس
 • ایجاد سنگ کلیه
 • هیپوگلیسمی

بعضی از عوارض هستند که به طور طولانی مدت در بدن باقی خواهد ماند مانند کاهش سطح پروتئین خون، استاتوز کبدی، کمبود مواد معدنی و ویتامین.

سوالات متداول

کلام آخر

در صورتی که مبتلا به بیماری سرطان هستید حتما برای درمان تحت نظر یک متخصص قرار بگیرید، پس اگر قصد دارید تا از رژیم غذایی کتوژنیک پیروی کنید حتما با پزشک خود در این خصوص مشورت کنید. همچنین باید گفت که رژیم کتوژنیک در درمان سرطان می تواند بسیار موثر باشد ولی جایگزین مناسبی برای روش های درمانی نظیر شیمی درمانی و پرتودرمانی نمی باشد.

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × سه =

رژیم-غذایی-کتوژنیک-در-درمان-سرطان-
آنچه می خوانید