سیگار و سرطان ریه

سیگار و سرطان ریه

آنچه می خوانید...

متاسفانه امروزه به دلیل نوع زندگی ابتلا به انواع سرطان در بین مردم افزایش چشمگیری داشته است. یکی از شایع ترین انواع آن سرطان ریه می باشد. این نوع سرطان ممکن است، به دلایل مختلفی ایجاد شود. اما یکی از موثرترین عوامل ایجاد آن سیگار می باشد. در این مطلب در مورد سیگار و سرطان ریه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم پس مقاله را تا انتها بخوانید.

یکی از شایع ترین انواع سرطان در حال حاضر سرطان ریه می باشد. این نوع سرطان زمانی آغاز می شود، که یک ماده سرطان زا باعث اختلال در تقسیم سلول های ریه شود. در طول زمان تکثیر بیش از حد سلول ها در ریه باعث ایجاد یک تومور یا توده می شود. به مرور زمان سلول های سرطانی در کل ریه پخش می شوند، و باعث بروز سرطان ریه می گردند. عوامل مختلفی سبب بروز این نوع سرطان می شوند. اما یکی از موثرترین آنها دود دخانیات مثل سیگار می باشد. هر چند اخیرا ثابت شده است، که سرطان ریه در افرادی که سیگار مصرف نمی کنند، نیز رواج پیدا کرده است. اما درصد این افراد در مقایسه با افراد سیگاری چندان چشمگیر نیست. سرطان ریه اگر به موقع تشخیص داده شود، قابل درمان است.

عوامل ابتلا به سرطان ریه کدامند؟

جدا از جنس، سن و … ممکن است، هر فردی به سرطان ریه مبتلا شود. عوامل بسیاری وجود دارند، که باعث بروز این بیماری می شوند. این عوامل عبارتند از:

  • سیگار کشیدن: متاسفانه باید گفت 90 درصد از مواردی که به سرطان ریه مبتلا می شوند، به دلیل سیگار کشیدن می باشد. از زمانی که دود سیگار وارد دهان می شود، آسیب های ریه شروع می گردند. درست است، که سلول های ریه با این آسیب ها مقابله می کنند. اما سلول های ریه به مرور ضعیف می شوند و سرانجام منجر به ایجاد یک توده سرطانی می شود.
  • قرار گرفتن در معرض دود سیگار: قرار گرفتن در معرض دود سیگار به اندازه ی کشیدن آن مضر است. در این صورت نیز امکان ابتلا به این سرطان وجود دارد.
  • قرار گرفتن در معرض گاز رادون: بعد از دخانیات دومین عامل ابتلا به این سرطان تنفس گاز رادون می باشد. این گاز که از تجزیه اورانیوم در خاک به وجود می آید، ممکن است که در انواع مصالح ساختمانی وجود داشته باشد. از طرفی در برخی از بیمارستان ها برای پرتو درمانی از آن استفاده می کنند.
  • پرتو درمانی: هنگامی که برای از بین یک نوع سرطان خاص از پرتو درمانی استفاده می کنند، ممکن است که این کار باعث شود، خطر ابتلا به سرطان ریه نیز ایجاد شود.
  • وراثت و زمینه خانوادگی: افرادی که والدین یا یکی از اعضای خانواده آنها به سرطان ریه مبتلا باشد، نسبت به افراد دیگر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند.
  • تنفس مواد خطرناک: تنفس مواد خطرناکی همچون آزبست ،آرسنیک، کروم، نیکل، اورانیوم، کادمیوم و … خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.

انواع سرطان ریه کدامند؟

به طور کلی می توان گفت که هر نوع سرطانی که ایجاد شود، خود شامل دو دسته اولیه و ثانویه می باشد. سرطان ریه نیز به این دو نوع تقسیم بندی می شود. نوع سرطان اولیه خود به دو گروه تقسیم می شود، که عبارتند از:

  • سرطان ریه سلول غیر کوچک: این نوع خود دارای سه گروه می باشد، که عبارتند از: 1- آدنوکارسینوما، 2- کارسینوم سلول سنگفرشی، 3- کارسینوم سلول بزرگ
  • سرطان ریه سلول کوچک: با وجود اینکه این نوع سرطان شیوع کمتری دارد. اما باید گفت که میزان شیوع آن در افرادی که سیگار می کشند، بیشتر است.
سیگار و سرطان ریه

نقش سیگار در ابتلا به سرطان ریه چگونه است؟

از آنجا که ریه خاصیت کشسانی دارد، عملکرد آن مانند یک بادکنک می باشد. عملکرد ریه به این صورت است، که هنگام دم باد می کند و هنگام بازدم خالی می شود.

اگر فردی سیگار مصرف کند، با هر بار استنشاق دود آن بیش از 7000 نوع ماده شیمیایی مختلف وارد ریه و بدن می شوند. سم های مختلفی که در دود سیگار وجود دارند، متاسفانه باعث می شوند، که ریه خاصیت کشسانی خود را از دست دهد و نتواند تبادل هوا را به درستی انجام دهد.

این اختلالات در طول زمان باعث می شوند، که ریه به انواع بیماری ها مبتلا شود. یکی از این بیماری ها سرطان ریه می باشد. از بین 10 نفر افرادی که مبتلا به سرطان ریه می باشند 9 نفر از آنها سیگاری هستند افراد سیگاری علاوه بر آنکه خود در معرض خطر هستند، به اطرافیان نیز آسیب می زنند.

نکته: 10 سال بعد از اینکه فردی سیگار را ترک کند، احتمال ابتلای آن به این بیماری نصف می شود.  

سیگار سبک چگونه است، و چه مقدار در ابتلا به سرطان موثر است؟

سیگار ها با صدمه زدن به DNA سبب ایجاد سلول های سرطانی می شوند. امروزه سیگار هایی با عنوان سبک یا با جرم کمتر وارد بازار شده اند دارای نیکوتین کمتری می باشد، در نتیجه چندان اعتیاد آور نیست. در صورتی که این تصور اشتباه می باشد. متاسفانه شرکت های سازنده این نوع دخانیات آنها را طوری تولید می کنند، که برخلاف ظاهر کوچک و سبکشان هم میزان اعتیاد بیشتری دارند و هم خطر ابتلا به سرطان ریه در آنها کمتر از انواع دیگر نیست.

ریه فرد سالم در مقایسه با ریه فرد سیگاری چگونه است؟

فردی که سالم باشد و هیچ نوع سیگار یا دخانیاتی مصرف نمی کند، دارای ریه ایی قرمز رنگ می باشد. اما افرادی که آن را مصرف می کنند، ریه آنها بعد از چند سال سیاه می شود. این رنگ سیاه به دلیل رسوب کردن مواد شیمیایی موجود در دخانیات در بافت ریه است. باید گفت که ریه مانند یک فیلتر عمل می کند، و عملکرد آن مانند یک حفاظ در برابر مواد مضر است.

هنگام مصرف سیگار قبل از آنکه دود آن وارد مسیر های هوا شود، ریه می تواند، دود ها را جذب کند. در طول زمان این مواد بر روی هم جمع می شوند و سرانجام به یک توده سرطانی تبدیل می شوند.   

کلام آخر

به طور کلی در سراسر دنیا شایع ترین نوع سرطان در بین انواع آن سرطان ریه می باشد. این بیماری ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود، اما مهمترین عامل ایجاد آن سیگار و همچنین در معرض دود سیگار قرار گرفتن می باشد. بنابراین اگر از این عامل دوری کنیم، تا حد زیادی می توانیم، از ابتلا به این بیماری در امان بمانیم. از طرفی شناخت نشانه های آن و تشخیص به موقع بیماری می تواند در بهبود آن به ما کمک فراوانی کند.

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

آنچه می خوانید