داروهای گیاهی با درمان های سرطان تداخل دارند

داروهای گیاهی با درمان های سرطان تداخل دارند

آنچه می خوانید...

داروهای گیاهی با درمان های سرطان تداخل دارند

بر طبق مطالعه ای که در سال 2006 در مجله معتبر The oncologist clinical pharmacology  به چاپ رسیده است، محققان بیان میکنند که آمار افزاینده ای از بیماران مبتلا به سرطان در ترکیب درمان های رایج دارویی خود یا به اصطلاح عوامل شیمی درمانی از پزشکی مکمل و جایگزین (CAM ) استفاده میکنند.

این مطالعه نشان میدهد که با توجه به پنجره درمانی کوچک داروهای انکولوژی،  درمان CAM میتواند ریسک تداخل های داروهای ضد سرطان را با گیاهانی که به صورت بالینی با آن ها مرتبط هستند افزایش دهد. مثالی از این ارتباط گیاه راعی است که با داروهای متعددی نظیر imatinib و irinotecan تداخل دارد. تخمین زده شده است که تداخل های داروی ضد سرطان با CAM ، مسئول سمیت های غیر قابل انتظار داروهای شیمی درمانی و عدم نتیجه مطلوب در بیماران مبتلا به سرطان میباشد.

محققان در این مطالعه ادعا میکنند که تحریک آنریم های متابولیزه کننده دارو و انتقال دهنده های داروی باند شده با ATP میتواند یکی از مکانیسم های پشت پرده تداخل های داروهای ضد سرطان با CAM باشد. این تحریک اکثرا به علت سطح پایین داروهای ضد سرطان در پلاسمای خون سبب نقص درمان میشود و به راحتی در درمان سرطان غیر قابل تشخیص خواهد بود دقیقا جایی که نقص درمانی بسیار رایج است.

اخیرا گیرنده های هسته ای شناخته شده مانند گیرنده pregnane X، گیرنده ی androstane و گیرنده ی باند شده با ویتامین دی، نقش بسیار مهمی در تحریک آنزیم های متابولیزه کننده و انتقال دهنده های دارو بازی میکنند. این دانش تا به امروز توانسته است کمی در تشخیص برخی CAM هایی که توانایی تداخل با داروهای ضد سرطان را دارند باشد. داروهایی نظیر : کاوا کاوا، ویتامین E، جینسینگ، سیر، بتا-کاروتن. اما همچنان به تحقیقات بسیار بیشتری در زمینه جلوگیری از نقص درمانی و سمیت ایجاد شده در بیماران مبتلا به سرطان نیاز است.

 

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 1 =

آنچه می خوانید