تمرینات ورزشی EXCAP می توانند عوارض حسی و عصبی ناشی از شیمی درمانی را کاهش دهند

تمرینات ورزشی EXCAP می توانند عوارض حسی و عصبی ناشی از شیمی درمانی را کاهش دهند

آنچه می خوانید...

بیش از نیمی از بیماران مبتلا به سرطان که داروهای شیمی درمانی بر پایه تاکسان ها، پلاتینوم و آلکالوئید ها را دریافت میکنند عارضه نوروپاتی محیطی یا CIPN که شامل بی حسی، پریدن، درد، احساس سرما و اختلالات حرکتی در دستان و پاها میشود را تجربه میکنند.

هیچ گونه داروی تایید شده FDA برای درمان این عارضه وجود ندارد و مداخلات رفتاری مانند ورزش که بسیار امید بخش میباشند همچنان مطالعات کمی بر روی آن ها صورت گرفته است. بر طبق کارآزمایی رندومایز شده فاز 3 که درسال 2018  در مجله ی معتبر supportive cancer care به چاپ رسیده است محققان 3 فاکتور موثر بر خستگی را در این بیماران بررسی میکند:

1.اثر ورزش بر علائم نوروپاتی محیطی

  1. فاکتورهایی که علائم CIPN را پیش بینی میکنند
  2. فاکتورهایی که اثرات ورزش را بر علائم CIPN تعدیل میکنند

در این مطالعه بیماران تحت شیمی درمانی بر پایه داروهایی که گفته شد، تحت ورزش ها خاص EXCAP قرار گرفتند. این تمرینات، ورزشهای استاندارد انفرادی شده با شدت متوسط و در خانه است که به صورت تمرینات پیشرونده 6 هفته ای شامل پیاده روی و تمرینات قدرتی میباشد. بیماران در این مطالعه قبل و بعد از مداخله این ورزش، به علائم CIPN خود شامل بیحسی، پریدن و گرمی یا سردی اندام های بدن از 1 تا 10 امتیاز دادند.

بعد از بررسی های متعدد محققان اعلام کردند که علادم CIPN نسبت به گروه کنترل که این تمرینات را دریافت نکرده بودند به صورت چشمگیری کاهش یافت. اثر کاهشی این تمرینات به خصوص در بیماران با سن بالاتر، با جنسیت مرد و یا افرادی که به سرطان سینه مبتلا میشوند پررنگ تر است.

بر طبق پیشنهاد این مطالعه متخصصان بالینی بهتر است تجویز این تمرینات خاص و استاندارد را برای این دسته از بیماران تجویز کنند.

 

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 3 =

آنچه می خوانید