نکات تغذیه ای در دوران رادیوتراپی

نکات تغذیه ای در دوران رادیوتراپی

آنچه می خوانید...

حدود نیمی از افراد مبتلا به سرطان پرتودرمانی یا رادیوتراپی را انجام می دهند. برای برخی از بیماران، پرتو یکی از انواع راه های درمانی برای سرطان محسوب می شود ولی در مقابل ممکن است در بعضی از افراد تنها راه درمانی محسوب شود.

پرتودرمانی سلول های سرطانی را کوچک و رشد آن را کند می کند و به مرور زمان آن ها را از بین می برد. با این حال، یک عارضه جانبی این است که بافت های سالم در ناحیه ای که تابش دریافت می کنند نیز ممکن است از بین بروند. یک هدف مهم تغذیه در دوران رادیوتراپی حفظ وزن و قدرت است. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که بدن شما مواد مغذی مورد نیاز برای رشد مجدد بافت های سالم را دریافت می کند.

نکات تغدیه ای در دوران رادیوتراپی

پزشک یا پرستار به شما در مورد نحوه تغذیه در دوران پرتودرمانی توصیه هایی می کند. آن ها همچنین می توانند ترتیبی دهند که در صورت داشتن مشکل در غذا خوردن به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید.

مهم است که در طول رادیوتراپی رژیم نگیرید تا وزن کم نکنید. برنامه رادیوتراپی شما به شرایط و وزن شما بستگی دارد. اگر وزن شما زیاد تغییر کرد، ممکن است نیاز باشد برنامه رادیوتراپی شما دوباره برنامه ریزی شود. 

اگر برای خوردن غذاهای معمولی خود مشکل دارید، می توانید غذاهای پر انرژی و پروتئین بالا را امتحان کنید. این غذاها عبارتند از:

 • گوشت
 • ماهی
 • تخم مرغ
 • پنیر
 • شیر پر چرب
 • حبوبات (نخود و لوبیا)

اگر اشتهای زیادی ندارید، می توانید انرژی و پروتئین اضافی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، بدون اینکه در واقع غذای بیشتری بخورید. نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این است که نوشیدن مقدار زیادی مایعات، در صورت امکان حداقل 2 لیتر در روز ضروری است.

تمرکز بر تغذیه در دوران رادیوتراپی

در طول پرتودرمانی، تمرکز بر انتخاب غذاهای مغذی مهم است. علاوه بر این، کالری و پروتئین مورد نیاز شما ممکن است در طول درمان بیشتر باشد.

کالری

غیر معمول نیست که پرتودرمانی انرژی شما را از بین ببرد و اشتهای شما را کاهش دهد. بسیاری از بیماران حالت تهوع دارند که میل به خوردن را نیز کاهش می دهد. بدن شما برای حفظ سلامتی به تعداد مشخصی کالری نیاز دارد و ممکن است برای بازسازی بافت های سالم به کالری اضافی نیاز داشته باشد. 

کربوهیدرات ها و چربی ها

در تغذیه در دوران رادیوتراپی هدفتان این است که بیشتر کالری مورد نیاز خود را از غذاهای سالم حاوی کربوهیدرات از جمله سبزیجات، میوه ها و غلات کامل دریافت کنید. همچنین منابع چربی های غیراشباع سالم مانند آووکادو، دانه ها، ماهی های چرب، آجیل و روغن های گیاهی را انتخاب کنید.

پروتئین

در طول پرتودرمانی، شما باید پروتئین کافی دریافت کنید تا سیستم ایمنی بدنتان به خوبی کار کرده و از ترمیم بافت بدن پشتیبانی کند. نیاز به پروتئین اضافی برای بیماران غیرمعمول نیست. یک متخصص تغذیه ممکن است پیشنهاد کند، برای مثال، شیر، پنیر و تخم مرغ بیشتری را به برنامه غذایی روزانه خود اضافه کنید یا وعده های خود را از لوبیا، گوشت بدون چربی، ماهی و مرغ افزایش دهید.

ویتامین ها و مواد معدنی

برای تغذیه در دوران پرتودرمانی بدن شما به ویتامین ها و مواد معدنی برای کمک به بهبود و تقویت سیستم ایمنی نیاز دارد. این مواد مغذی همچنین به تبدیل غذا به انرژی و حمایت از ترمیم بافت کمک می کنند. سبک تغذیه ای که شامل انواع غذاها باشد بهترین راه برای اطمینان از دریافت ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن است.اگر برای خوردن غذای کافی مشکل دارید، ممکن است نیاز به مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی داشته باشید. 

نکته: همیشه قبل از شروع هر گونه مکمل جدید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید. برخی از مکمل ها ممکن است با داروها یا درمان های شما تداخل داشته باشند.

مشاوره آنلاین گروه تخصصی نوتکس

دیگر نکات مهم تغذیه ای در دوران رادیوتراپی

اگر در خوردن غذا مشکل دارید، می توانید برخی از نکات زیر را امتحان کنید:

 • در طول روز به جای وعده های غذایی بزرگ، میان وعده های کوچک بخورید.
 • اگر بلعیدن مشکل است، یک رژیم غذایی نرم یا مایع داشته باشید.
 • از مصرف الکل خودداری کنید چرا که می تواند باعث بدتر شدن درد دهان یا هضم شود.
 • اگر دهان یا گلو درد دارد از خوردن غذاهای تند خودداری کنید.
 • قبل از شروع درمان از تیم رادیوتراپی خود در مورد مشکلات احتمالی و نحوه تلاش برای جلوگیری از آنها سوال کنید.
 • به تیم رادیوتراپی خود در مورد هر گونه مشکلی که در خوردن یا نوشیدن دارید بگویید. آن ها می توانند ترتیبی دهند که شما با یک متخصص تغذیه صحبت کنید.
 • اگر به مکمل های غذایی نیاز دارید، از تیم رادیوتراپی یا متخصص تغذیه خود بپرسید.
 • اگر در حال انجام رادیوتراپی لگن هستید از غذاهایی که باعث ایجاد گاز یا یبوست می شوند به شدت اجتناب کنید.

سوالات متداول

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − سیزده =

نکات-تغذیه-ای-در-دوران-رادیوتراپی
آنچه می خوانید