تغذیه در افراد مبتلا به سرطان

تغذیه در افراد مبتلا به سرطان

آنچه می خوانید...

مبتلا شدن به بیماری سرطان می تواند در اثر عوامل مختلفی باشد به عنوان مثال تغذیه نادرست، سبک زندگی یکی از عوامل ایجاد سرطان می باشد. حتی شنیدن نام سرطان نیز می تواند باعث نگرانی افراد شود، ولی شما می توانید با رعایت اصول تغذیه ای مناسب و همچنین پیروی از سبک زندگی درست این بیماری را کنترل کنید و از بدتر شدن بیماری جلوگیری کنید. هدف از نگارش این مقاله داشتن تغذیه مناسب در افراد مبتلا به سرطان می باشد چرا که داشتن تغذیه مناسب در این دوران می تواند برروی درمان و همچنین روند بیماری بسیار موثر باشد. پس برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع مقاله را تا انتها بخوانید.

تغذیه مناسب در افراد سرطانی

روند شیمی درمانی به این صورت انجام می شود که مواد دارویی از طریق رگ وارد جربان خون می شوند. تزریق داروهای شیمی درمانی بسیار حساس می باشد به همین دلیل می توان گفت که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
نگهداری داروهای افراد مبتلا به سرطان کار چندان ساده ای نیست و می بایست در شرایط مناسبی آن ها را نگهداری کرد. نکته ی حائز اهمیت این می باشد که علاوه بر اثرات بسیار مطلوبی که می تواند داشته باشد در مقابل با توجه به قوی بودن این داروهای دارای عوارضی نیز می باشد. بنابراین توصیه می شود تا با رعایت توصیه های تغذیه ای مناسب قبل، حین درمان و بعد از شیمی درمانی روند بهبودی را سرعت ببخشید. 

تغذیه در افراد مبتلا به سرطان

راه کارهای تغذیه ای قبل از شیمی درمانی

زمانی که پزشک تشخیص دهد که سرطان پیشرفت کرده است و نیاز به شیمی درمانی دارید حتما لازم است تا قبل از آن آزمایشات لازم را انجام دهید. روند انجام شیمی درمانی می تواند سخت و دردناک باشد به همین منظور چون بدن ضعیف می شود بیمار می بایست از غذاهای مقوی و مغذی استفاده کند.
مصرف غذاهای مقوی می تواند انرژی کافی و لازم را به بدن شما انتقال دهد. پس نکته ای که در این دوران حساس می تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد همین موضوع تغذیه می باشد.
پس بیماران مبتلا به سرطان مواد پروتئینی را در وعده های غذایی خود قرار دهند که این غذا ها عبارتند از:
تخم مرغ، شیر، ماست، گوشت سفید که به هیچ عنوان چرب نباشد.
همانطور که گفتیم با توجه به کاهش انرژی در این دوران توصیه می شود برای افزایش انرژی خود از موارد زیر استفاده کنید.
گردو، بادام، کنجد، سالاد، شیر یا ماست، انواع جوانه های آسیباب شده، روغن زیتون

راه کارهای تغذیه ای در روز شیمی درمانی

داشتن تغذیه مناسب و درست در روز شیمی درمانی می تواند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد پس با توجه به اهمیت این موضوع توصیه می شود برای اینکه بدن شما دچار کم آبی نشود مایعات فراوان مصرف کنید تا بدن دچار کم آبی نشود.
برای انجام شیمی درمانی به هیچ عنوان نباید غذاهای سنگین مصرف کنید تا معده سنگین شود. پس با توجه به اهمیت این موضوع قبل از انجام شیمی درمانی غذاهای مقوی، مایعات فراوان، غذاهای کم حجم مصرف کنید این موضوع باعث شده تا بعد از انجام شیمی درمانی بیمار کم تر به حالت تهوع دچار شود.

نوتکس، سامانه ارائه خدمات مکمل درمان بیماری های خاص در بستر آنلاین و تحت نظر تیم های تخصصی و آموزش دیده است که خدمات خود را در اختیار بیماران و افراد تحت ریسک جامعه قرار می دهد. راه های برقراری ارتباط با نوتکس:

شماره تماس: ۰۲۱۴۴۳۰۷۴۳۲

اینستاگرام

توصیه های مهم و ضروری در حین شیمی درمانی و بعد از آن

مصرف شکلات، نبات، مایعات در هنگام شیمی درمانی هیچ منعی ندارد. اگر بخواهید می توانید از مایعات خنک و شیرین نیز بعد از شیمی درمانی استفاده کنید ولی به این نکته توجه داشته باشید که مصرف مایعات خیلی شیرین به هیچ عنوان بعد از شیمی درمانی مناسب نیست.
مصرف مایعات فراوان در طول روز و همچنین رعایت یک رژیم غذایی مناسب و استحمام روزانه می تواند در دفع سموم ناشی از شیمی درمانی بسیار موثر باشد.
بعد از اینکه شیمی درمانی تمام شد مصرف غذاهایی سبک نظیر سوپ کم ادویه بسیار مفید است چرا که به هیچ عنوان نباید معده خود را بعد از شیمی درمانی سنگین کنید.
بعضی از بیماران هستند که وقتی بوی غذا را بعد از شیمی درمانی احساس می کنند دیگر میلی به خوردن غذا ندارند. همچنین بعضی از افراد ممکن است برای مصرف گوشت مشکل داشته باشند ولی جایگزین آن می توانند از گوشت سفید نیز استفاده کنند.

کلام آخر

داشتن رژیم غذایی درست و مناسب در دوران شیمی درمانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است پس با توجه به اهمیت این موضوع پیشنهاد می شود تا به بیماران رژیم غذایی مناسبی تجویز شود چرا که اگر بیمار ندانسته از یک رژیم غذایی کاملا غلط پیروی کند خطرات و نتایج منفی ای را برای وی به همراه دارد.

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 8 =

آنچه می خوانید