غربالگری در سرطان

غربالگری در سرطان

آنچه می خوانید...

به منظور تشخیص سرطان سینه، روده، پروستات، روده بزرگ می توان از تست های غربالگری استفاده کرد. چرا که اگر تشیص سرطان به موقع انجام شود می توان از بدتر شدن بیماری جلوگیری کرد همچنین در درمان نیزبسیار موثر خواهد بود. یکی دیگر از نام های غربالگری همان چکاپ می باشد، که می توان از این طریق با سرطان مبارزه کرد. در صورتی که بعد از انجام تست جواب آن منفی باشد می توان گفت که فرد بدن سالمی دارد. هدف از نگارش این مقاله آگاهی بیشتر شما در رابط با روش غربالگری، انواع غربالگری و …. می باشد پس اگر در مورد این موضوع اطلاعات کافی ندارید تا انتهای مقاله همرا ما باشید.

غربالگری در سرطان

یک نوع آزمایش که به منظور تشخیص سرطان باید انجام داده شود تست غربالگری در سرطان محسوب می شود، انجام این نوع آزمایش می تواند یک راه کمک کننده به منظور تشخیص سرطان باشد و اگر فرد مبتلا به بیماری خاصی باشد می توان با استفاده از این روش آن را تشخیص داد همچنین روند درمانی نیز آسان تر انجام می شود.

برای انجام تست های غربالگری سرطان از روش های مختلفی استفاده می شود همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که برای هر کدام از سرطان ها از روش خاصی از غربالگری استفاده می شود. از انواع مختلف غربالگری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انجام تست های نمونه برداری از مدفوع

کولونوسکوپی

غربالگری سرطان کولورکتال

سیگموئیدوسکوپی

انجام غربالگری در سرطان برای چه نوع بیماری هایی استفاده می شود؟

به طور معمول انجام غربالگری برای آن دسته از بیماری هایی کاربرد دارد که بسیار زیاد در میان افراد ترویج پیدا کرده است یعنی احتمال رشد آن وجود دارد، بنابراین انجام غربالگری می تواند یک راه موثر در عدم رشد بیماری یا سرطان می باشد.

از جمله سرطان هایی که نیاز به انجام تست غربالگری دارند به شرح زیر می باشد:

  • سرطان سینه
  • سرطان روده بزرگ
  • سرطان ریه
  • سرطان پروستات
  • سرطان دهانه رحم

غربالگری در سرطان برای چه سنی مناسب می باشد؟

در حالت کلی انجام غربالگری برای هر کدام از سرطان ها باید در سن خاصی انجام داده شود.  به عنوان مثال در کشور ایران بیشترین غربالگری مربوط به سرطان سینه می باشد، بنابراین توصیه می شود که بانوان حتما بعد از سن 50 سالگی ماموگرافی یک روش غربالگری محسوب می شود را انجام دهند.

یکی دیگر از سرطان های شایع در میان خانم ها سرطان رحم محسوب می شود، پزشکان توصیه می کنند که حتما بعد از ازدواج و داشتن اولی رابطه جنسی تست پاپ اسمیر را به منظور غربالگری انجام دهید.

سرطان روده بزرگ یکی دیگر از سرطان های شایع محسوب می شود که افراد بالای 60 سال حتما باید تست غربالگری سیگموئیدوسکوپی را انجام دهند. در زمان انجام این روش غربالگری اگر جواب تست منفی باشد توصیه می شود که فرد هر 5 سال یکبار این تست غربالگری را انجام دهند.

ولی علاوه بر این روش غربالگری می توان از سایر روش ها نظیر بررسی خون در مدفوع استفاده کرد. البته در خصوص این آزمایش ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که پزشکان آن را به عنوان یک تست استاندارد به منظور تشخص سرطان نمی شناسند.

شاید با خواندن این بخش از مقاله فکر کنید که انجام تست های غربالگری تنها مربوط به خانم ها است، ولی بعضی از سرطان ها مثل پروستات هستند که تنها آقایان درگیر آن می شوند. بنابراین توصیه ما به شما این است که به منظور جلوگیری از سرطان پروستات بهتر است تا بعد از 50 سالگی آزمایش های غربالگری را انجام دهید.

اما هستند افرادی که ابتلا به سرطان پروستات در آن ها ارثی می باشد، بنابراین بهتر است تست غربالگری را بعد از 45 سالگی حتما انجام دهید.

افرادی که عادت به مصرف دخانیات از جمله سیگار دارند توصیه می شود بعد از 55 سالگی حتما تست غربالگری سی تی اسکن را انجام دهند. شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که آیا افراد غیر سیگاری نیز نیاز به انجام این تست دارند؟

خیر چرا که انجام این تست غربالگری برای این افراد به هیچ عنوان مناسب نیست.

نتایج غربالگری

نتیجه تست غربالگری ممکن است بعضی از مواقع مثبت و در مقابل منفی باشد. اما در صورت مثبت بودن تست ممکن است فرد هیچ نوع سرطانی نداشته باشد و این جواب کاذب باعث تضعیف روحیه او شود.

در مقابل تمامی موارد گفته شد ممکن است جواب تست غربالگری فرد مثبت باشد یعنی فرد مبتلا به سرطان است و به مرور زمان سرطان نیز در بدن رشد می کند ولی فرد علائم خاصی ندارد یا حتی به بدن او نیز آسیبی وارد نمی شود.

زمانی که تست غربالگری انجام داده شد می توان روند درمانی را آغاز کرد. روند درمانی به دو صورت موضعی یا عمومی می باشد که هر کدام از این روش ها به شرح زیر می باشد:

درمان موضعی: شامل جراحی یا پرتودرمانی می شود.

درمان عمومی: هورمون درمانی، شیمی درمانی یا درمان بیولوژیک می باشد.

کلام آخر

انجام تست های غربالگری برای سرطان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که با انجام به موقع این تست ها می توان بیماری سرطان را به موقع تشخیص داد علاوه بر آن از پیشرفت بیماری نیز جلوگیری کرد. گروه تخصصی نوتکس با ارائه انواع پیکج های درمانی برای پیشگیری از سرطان یا درمان سرطان در بستر آنلاین و تحت نظر تیم های تخصصی و آموزش دیده خدمات خود را در اختیار بیماران و افراد تحت ریسک جامعه قرار می دهد.

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 5 =

غربالگری-در-سرطان
آنچه می خوانید