ارتباط سرطان و دیابت چیست؟

ارتباط سرطان و دیابت چیست؟

آنچه می خوانید...

ارتباط سرطان و دیابت برای چندین دهه آشکار بوده است، اما اخیرا دانشمندان شروع به شناسایی دلیلی برای آن کرده‌اند. به عقیده آن ها سطح بالای گلوکز در خون که یکی از علائم دیابت است، ممکن است به شروع سرطان کمک کند. برعکس آن نیز ممکن است یعنی برخی از درمان هایی که برای مبارزه با سرطان استفاده می شود منجر به افزایش قند خون و در نهایت ایجاد دیابت در فرد شود.

دیابت زمانی اتفاق می‌افتد که لوزالمعده انسولین یا مقدار کافی از آن را برای تبدیل گلوکز به انرژی تولید نمی‌کند. اگر بدن نتواند انسولین تولید شده را پردازش کند، این بیماری خود را در بدن نشان می دهد.

دیابت به طور قطع با بیماری قلبی، سکته مغزی، نابینایی، آسیب کلیه و افزایش احتمال قطع عضو و … مرتبط می باشد امروزه نیز ارتباط این بیماری با سرطان مشاهده شده است.

ارتباط سرطان با دیابت چیست؟

جهش  DNA

یک مطالعه تحقیقاتی در سال 2019 در City of Hope، یک مرکز تحقیقاتی و درمانی برای سرطان و دیابت، اسید دئوکسی ریبونوکلئیک (DNA) را مورد بررسی قرار داد. سرطان زمانی ایجاد می شود که جهش در DNA سلول باعث رشد خارج از کنترل سلول ها شود.

این مطالعه نشان داد که هایپرگلیسمی به DNA بدن آسیب می رساند.

 سطوح بالای گلوکز ساختار DNA را تغییر می دهد و همچنین عملکردهای ترمیم طبیعی آن را سرکوب می کند که ممکن است ژنوم را ناپایدار و فرصتی برای رشد سلول های سرطانی ایجاد کند.

تحقیقات مستمری در حال انجام است تا مشخص شود آیا داروهای موجود ممکن است خطر ابتلا به سرطان را در بیماران دیابتی کاهش دهد یا خیر.

 یکی از داروهای رایج برای دیابت، متفورمین است که قبلا نتایج مثبتی را نشان داده است.  این دارو به کاهش سطح گلوکز خون و تحریک ترمیم DNA بسیار کمک می کند.

در زمینه ارتباط سرطان و دیابت دانشمندان بر این باورند که متفورمین ممکن است برخی از خواص ضد سرطانی را از طریق اثر آن بر کاهش انسولین و همچنین اثر آن بر مسیرهای سیگنال دهی سلولی که بر رشد و تقسیم سلولی حاکم است، داشته باشد.

چگونه دیابت ممکن است منجر به سرطان شود؟

یک مطالعه در جولای 2018 تأیید کرد که دیابت نوع 1 و نوع 2 افراد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان های خاص قرار می دهد و این خطر در خانم ها به نسبت آقایان بسیار بیشتر است.

محققان دانشگاه آکسفورد در بریتانیا و دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور به نتایج زیر در مورد ارتباط سرطان و دیابت در مردان و زنان رسیدند:

 • احتمال ابتلا به سرطان در خانم های دیابتی 27 درصد بیشتر از خانم های سالم است.
 • احتمال ابتلا به سرطان در مردان دیابتی 19 درصد بیشتر از مردان سالم است.
 • خطر ابتلا به سرطان کبد در مردان دیابتی 12 درصد بیشتر  از زنان دیابتی است.

در مقایسه با مردان دیابتی، خانم های مبتلا به دیابت خطر ابتلا به این سرطان ها در آن ها وجود دارد.

 • خطر ابتلا به سرطان خون 15 درصد بیشتر است.
 • خطر ابتلا به سرطان معده 14 درصد بیشتر است.
 • خطر ابتلا به سرطان دهان13 درصد بیشتر است .
 • خطر ابتلا به سرطان کلیه 11 درصد بیشتر است.

افرادی که مبتلا به دیابت نوع 2 (دیابت بزرگسالان) هستنند ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه، آندومتر، پانکراس، کبد، کلیه و روده بزرگ  باشند.

در اینجا عوامل دیگری وجود دارد که ممکن است در ارتباط سرطان و دیابت و چگونگی ایجاد سرطان در بیماران دیابتی نقش داشته باشد این موارد عبارتند از:

 • هورمون انسولین که برای کنترل سطح قند خون در بیماران دیابتی استفاده می شود رشد سلولی را نیز تحریک می کند که ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.
 • بافت چربی در افراد دارای اضافه وزن، آدیپوکین ها را در سطوح بالاتری تولید می کند. این هورمون ها که یکی از عوامل خطر ابتلا به سرطان هستند می تواند منجر به التهاب شود.

آیا بیماری سرطان خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد؟

همانطور که دیابت خطر ابتلا به سرطان را در افراد افزایش می دهد، سرطان نیز ممکن است خطر ابتلا به دیابت را در فرد افزایش دهد.

یک مطالعه در سال 2018 منتشر شد که  نشان می دهد  بروز دیابت در میان بیماران سرطانی شش برابر بیشتر از افرادی است که سرطان ندارنداین موضوع  ممکن است به خود سرطان مربوط نباشد، بلکه با روش درمان آن ارتباط داشته باشد.

در برخی از نواحی بدن، پرتودرمانی که به سلول ‌های سرطانی حمله می‌ کند، ممکن است سلول ‌های تولیدکننده انسولین را نیز از بین ببرد و استروئیدها که اغلب برای کاهش حالت تهوع در طول شیمی درمانی استفاده می شوند، قند خون را افزایش دهند.

ارتباط دیابت با انواع مختلف سرطان

مشخصات مشابه برای ارتباط سرطان و دیابت

به گفته انجمن دیابت آمریکا (ADA) بسیاری از عوامل خطر برای سرطان و دیابت نوع 2 یکسان هستند که بیش از 90 درصد از کل موارد دیابت را تشکیل می دهند. این عوامل خطر عبارتند از:

سن: با افزایش سن، احتمال ابتلا به سرطان یا دیابت نوع 2 نیز افزایش می یابد.

جنسیت: به طور کلی، مردان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به هر دو بیماری هستند.

نژاد/قومیت: آمریکایی های آفریقایی تبار و سفیدپوستان غیر اسپانیایی بیشتر در معرض ابتلا به سرطان یا دیابت نوع 2 هستند.

وزن: اضافه وزن خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و برخی سرطان ها را افزایش می دهد.

عدم تحرک: ورزش به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و برخی سرطان ها کمک می کند.

سیگار کشیدن: سیگار کشیدن با برخی سرطان ها مرتبط است و مطالعات نشان می دهد که یک عامل خطر برای دیابت نوع 2 نیز می باشد.

الکل : زنانی که بیش از یک نوشیدنی در روز می‌نوشند و مردانی که بیش از دو نوشیدنی در روز می‌نوشند، در معرض خطر ابتلا به دیابت یا سرطان هستند.

چاقی ممکن است نه تنها خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بلکه 13 سرطان مختلف را افزایش دهد، از جمله:

سرطان رحم

سرطان روده بزرگ

سرطان کلیه

اقدامات پیشگیرانه ای که می توانید انجام دهید به شرح زیر می باشد:

 • اگر اضافه وزن دارید، وزن خود را کاهش دهید.
 • تغذیه سالم – از جمله سبزیجات تازه، غلات کامل، میوه‌ها، محصولات لبنی کم‌چرب یا بدون چربی، گوشت بدون چربی، مرغ بدون پوست، ماهی، غذاهای دریایی و تخم‌مرغ – در حالی که به اندازه وعده‌های غذایی خود توجه می‌کنید.
 • ورزش کردن و فعال ماندن
 • توقف استفاده از محصولات تنباکو
اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =

ارتباط-دیابت-با-انواع-سرطان
آنچه می خوانید